Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Ace
#10727
Hej!
Min V70 -99 (19000mil) är väl "mjuk" i bakfjädringen tycker jag. Den hänger märkbart aven vid moderat last och jag funderar på om det kan vara lönt att byta till ett Nivåmatsystem eller liknande. Har hört att det även ska finnas kraftigare fjädrar som ska vara bra om ofta kör tung last, en billigare lösning givetvis, hur påverkar det väghållning och komfort? Tankar ideér mm mottages tacksamt.
Mvh Eric
Användarvisningsbild
av Ramon
#10735
Vi monterade dit automatisk nivåreglering på vår dåvarande 855:a, och vi har det nu på vår V70N. Tyngre last kör vi egentligen mest vid semestertiden, men det är väldigt praktiskt. Jag tycker bilen har bra komfort, den är inte för mjuk, men ändå inte så hård så att det blir för stötigt.

Väghållningen är riktigt bra. Även då vi kört riktigt tung last, tror t.o.m. Att det var mer än man egentligen får, så har den automatiska nivåregleringen pumpat upp till "normal" nivå. Man behöver endast köra en kortare sträcka så är det uppe på normal nivå.

Jag vet inte vad för kraftigare fjädrar du menar, för i nivåregleringssatsen ingår det bl.a. Hårdare fjädrar samt dämpare.

Monterade slang- och blockvärmare på 85[…]

XC90 Backljus kabeldragning

Hej, På V90 var det enkelt att dra kablage […]

Jag kör med skärmbreddare och när j[…]

Vet någon var man kan få tag i en &qu[…]