Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Tompa R
#149349
Tänkte måla mina bromsok, skulle gärna vilja ha lite tips om hur ni har gjort. Gärna me bilder osv. Tänkte inte ta bort oken, utan bara slipa av dem och sen gärna använda en färg som man penslar på. Vad ska jag använda för färg och vart köper jag den bäst?? Finns bara mekonomen i stan :(
Användarvisningsbild
av Funk
#149367
Hammarlack funkar jätebra...

/Thomas
av Spiff
#149382
Inte röda for the love of god... Köp grå hammarlack som funk säger och resultatet blir tokbra. Dra bara av det värsta skiten med en sliptrissa på din borrmaskin.
Förstår inte att de inte gör det från fabrik så det gick att hålla rent dem?
Edit:
och jag köpte min färg på mekonomen :)
av Tompa R
#149401
Spiff skrev:Inte röda for the love of god... Köp grå hammarlack som funk säger och resultatet blir tokbra. Dra bara av det värsta skiten med en sliptrissa på din borrmaskin.
Förstår inte att de inte gör det från fabrik så det gick att hålla rent dem?
Edit:
och jag köpte min färg på mekonomen :)

Tack för tipsen. Har ju röd bil, tänkte att de skulle passa. Grått e ja inte så förtjust i. Någon annan färg kankse??
Användarvisningsbild
av Funk
#149405
Svart, grått eller silver..

/Thomas
av Tompa R
#149407
Funk skrev:Svart, grått eller silver..

/Thomas
Ska kolla vilka färger som finns på lördag. Men varför inte rött??
Användarvisningsbild
av Eson
#149412
men seriöst du måste ju ta av oken annars blir det ju inte bra...tar inte mycket längre tid..bara så du det blir rätt skabbigt med tiden..hade mina röda 2år sen bytade jag till nya guld/mässings ok mycket fräshare:D
Användarvisningsbild
av Nexus
#149415
grå färg??? då kan du lika bra ha de rostiga och fula :wink: Borsta av med stålborste och på med hammarlack (finns slät sådan oxå) eller måla med vanlig plåtfärg som finns på storhandeln. Den färgen duger bra till normal körning.
Ska du måla de så sattsa på en färg som synns. Rött tycker jag är snyggt på en röd bil men ändå snyggare på en svart bil :D
Lycka till :)
av Tompa R
#149434
tack för alla tips. de blir nog röd färg, känner att svart å grått inte e så kul. då e de ju nästan som idag.

Jag nollställde min lampa oktober 2023. Den h[…]

Volvo 240 usa front

Okej

Storlek hjulhus V60 T6 AWD 2014

På den äldre V60 modellen har inte 18&r[…]

Byglat spridarmotståndet ?