Sida 1 av 1

Ge mig goda råd vid köp av V70 2,4T -99

Postat: sön 21 okt 2007, 08:53
av achillez
Vad finns för typiska fel jag ska kolla efter?
Bilen är en automatare och har gått ca 14.000 mil och är importerad från tyskland av en firma enligt nuvarande ägaren. Serviceboken är ifylld. Bilen är nyservad och nybesiktigad.
Papper på att kamremmen är bytt finns.
Hur märker man ifall LMM är i dåligt skick?

Postat: sön 21 okt 2007, 10:12
av Phantom
Du ska kolla efter oljeläckage mellan motor/vxl låda, kolla upp att miltalen stämmer, det kan du göra hos volvo. Import från tyskland kan vara en tidigare krockad och iordningsställd bil, det borde du kunna se själv om inte volvo kollar det åt dig.
Det behöver inte vara något fel alls, men bättre vara på den säkra sidan med en import...vet av egen erfarenhet då min två senaste varit import.

Postat: sön 21 okt 2007, 11:49
av achillez
Är det möjligt att kolla eventuellt läckage ovanifrån eller måste man hissa upp och krypa under?

Enligt ägarens utsago så säger sig denne ha kontrollerat att milen stämmer efter dennes köptillfälle. Dock inte hos auktoriserad Volvoverkstad.

Postat: sön 21 okt 2007, 15:23
av Nexus
nu börjar det bli många köpråds trådar :wink:
http://www.jagrullar.se/forum/viewtopic.php?t=20996