Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av krewblew
#142221
Jag har en enormt svårstartad 855-T5R -95 (Italienare) som just nu bara står.

Problemet artar sig som så att man kan stå och mala på startmotorn i över en minut innan bilen tillslut hoppar igång. (ibland längre).
Den går helt utmärkt att rulla igång, inga problem!

Har bytt startmotor, tändlägesgivare, till och med kamaxelgivare, utan resultat.

Jag lurar på om det kan vara styrboxen..
Den kanske inte ger ut tillräckligt med ström, utan till slut ger ut en strömspik som räcker för att få den att hoppa igång.. jag har ingen aning, bara spekulerar.. Kan tändningslåset ha med saken att göra? Börjar bli desperat!

Byta styrbox har jag hört kostar 15.000:-++ om man har otur?

Mvh/Glenn

(Tacksam för all hjälp genom tiderna) :)
av Kena
#142279
Bytt batteri nyligen? batterispänningen kanske blir för låg när du kör startmotorn? men när du bogserar igång den funkar det.
av krewblew
#142311
Jag har bytt batteriet också. Det glömde jag att skriva.. Men det är kollat. Blir inte klok på detta..
av Kena
#142366
Borde vara spänningsfall fram till datorn om den funkar när du bogserar igång men inte när du kör med startmotorn.
av krewblew
#142510
Kena skrev:Borde vara spänningsfall fram till datorn om den funkar när du bogserar igång men inte när du kör med startmotorn.
Okej, men var kan jag börja felsöka tycker du? Låter vettigt, för när bilen väl är igång så går den hur bra som helst! Jag tycker ju personligen att om det hade varit fel på styrboxen så hade det varit fler krångel på andra ställen, eller har jag fel?
Jag som sagt spekulerar mest.

Är tacksam för hjälpen! Verkligen.
av Kena
#142537
Har ingen erfarenhet av att skruva i 850, men antingen tar startmotorn för mycket ström(kortis i den) eller så har kablaget till datorn ärgat så det blir spänningsfall. Finns väl 1000 andra saker åxå men börja med att kolla dessa.
Tysta sommardäck V90

Glöm inte bort er egen hörselkurva n&aum[…]

Luftkudde domkraft

Är det sån här du menar? https://[…]

Sedan börjar den "bluddra" och k[…]

Buckelteknik har vi haft bra erfarenhet av https[…]