Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#1621867
Jag har hört detta ofta nu på sistone då det blivit kallare, det är ett ganska dovt, basliknande ljud. Man startar motorn kall och låter den gå en 20 sekunder ungefär och så börjar det här ljudet. Det försvinner kanske efter nån minut.



Spelade in en video i morse, 0:23 så startar ljudet, man får lyssna noga för att höra då det börjar. Märks bättre i person än via telefonen.

En del av mig undrar om det är sekundärluftpumpen sm hörs.

Jag har också ett annat ljud som jag också kan höra då bilen står still, verkar inte vara nån skillnad om motorn är varm eller kall. Chugga-chugga-chugga låter det som, den kan starta upp nu som då och slutar efter en stund. Jag har trott detta var sekundärluftpumpen personligen men den borde väl inte starta om motorn är varm.

Jag har hört detta ofta nu på sistone d[…]

Efter något batteribyte på bil med BMS[…]

Du har rätt. Om det är Volvo som fixar d[…]

Koppla in ljusramp

Hej. Tack för ditt svar. Gäller det &au[…]