Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av 850 GLT
#7218
ska monter a sport sytem på min 850 glt. men jag vet inte riktigt vilket märke och grovlek jag ska välja, nån som har nått bra tipps??

8)
av Addekarlsson
#7222
Simons fullflödes har alltid funkat för mig, och är inte så överdrivet dyra heller. Halvsats i 2½" för 7-serien kostar 2000-2500, beroende på vart man köper det och om man väljer rostfritt eller inte.
Över 2½" tycker jag itne du ska gå, för med 3" blir det så mycket buller och resonans i bilen. Visst, det låter gött, men man ska ju kunna åka mer än 1 mil oxå. :wink:

Mvh/ Adde
av Burken
#7226
jag kör med 3".. en liten dämpare.. funkar finfint. inget problem med att de låter mkt.. har du även en tidig 850 har du smala rutor så de låter mera inne också :)
av 850 GLT
#7247
gör simons rostfria system????frågade efter det på meca i värnamo men dom sa att dom inte gjorde det. men att det fanns ett märke som heter feritta som bara gör rostfritt.. :???:
Användarvisningsbild
av olafixar
#7248
850 GLT skrev:gör simons rostfria system????frågade efter det på meca i värnamo men dom sa att dom inte gjorde det. men att det fanns ett märke som heter feritta som bara gör rostfritt.. :???:

Jepp Simons gör rostfria system

Simons Info: http://www.ray.se/NH/teknik.htm
online katalog Volvo (pdf): http://www.ray.se/Katalog/VOLVO.pdf
av Addekarlsson
#7253
Som webbis säger, dom gör det. :D Sitter rostfritt på min 780 tic samt på en polares 740 tic. :wink:
3G släcks

Det finns ett simkort (fast, sk e-sim för sos[…]

Hybriden är ju diesel och verkligen ingen p[…]

1998 nissan micra k11 bensin.

Trasig Renault Scenic

Varit ute och grejat lite idag också. Kö[…]