Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#904362
Hej,

Jag har en S70 1997 automat. Den har gått bra till plötsligt så startade inte motorn, starmotorn gick inte. Felsökte och såg att 50A säkring sönder till startmotor och luftpump sönder. Bytte den och då startade bilen utan problem. Startade och stoppade den flera gånger utan problem.

När jag sedan kört iväg, 5 km, för första gången så fungerade bilen bra. Kanske luktade lite annorlunda. När jag skulle startade igen så hade 50A gått igen. Vad kan det vara? Kan det vara luftpumpen som drar mycket ström eller något annat?

Uppdaterat: kollade felkod nu P0410 Secondary Air Injection System, vilket jag antyder på luftpumpen! Var sitter luftpumpen?

Tacksam för svar och tips!

Johan
#904664
Kan mycket väl vara att startmotorn kärvar eller är defekt på andra sätt, klart är att du har för hög strömgenomgång. Rekommenderar renovering av startmotorn eller byte.

Mvh GK

Brukar inte Volvo ha damasker till drivaxlarna up[…]

Lågmilad 850 på auktion...

Är vissa färger värre än andra[…]

20 år gammal bil, räkna med problem.

Laddning av recharge

Det bästa är väl att ställa ti[…]