Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av SaraLjung
#822814
Hej. Kompisens 850 krånglar så tänkte kolla om någon här vet problemet.
När man trycker på bromsen (även om bilen är avstängd) så lyser lamporna fram.
När man startar bilen så lyser alla lamporna på hela bilen och när man kopplar (när bilen är avstängd) så lyser varningslamporna för säkerhetsbältet i bilen.
Någon som vet vad felet är och hur man åtgärdar det?
Tack på förhand :)
av Rådlös
#823015
Är det någon "glad hemmaelektriker" som har varit lössläppt i bilen och kopplat efter egna idéer? Om det inte är det så kanske det är ett (eller flera) jordfel. Skaffa en multimeter och ett kopplingsschema och gå igenom i första hand dom kretsar som felar.
Användarvisningsbild
av SaraLjung
#823016
Nepp ingen som mixtrat med elen. Attans, de jag tänkte att de kunde vara och hoppades på att slippa :/
Tack för svar :)
av Kena
#823045
Låter som om något kablage smält ihop eller blivit klämt någonstans. Men kolla släpvagnskontakten om det finns någon. Kan bli mysko fel om det finns överledning av vatten och smuts där. Kanske monterat något med skruv någonstans och skruvat genom något kablage?
Användarvisningsbild
av SaraLjung
#823362
Inget drag så inget kablage till de. Hon har haft bilen i 2 år och inget under den tiden som blivit fastskruvat, förutom de vanliga ned att byta bromsskivor, belägg, styrled osv, men de ska ju inte påverka elen :/

Vet ej om bakljusen lyser, kan kolla imorgon.

Algerna har inte kommit till pumpen. De borde fast[…]

Jag fick den tillslut kalibrerad och allt ser ut a[…]

Fords bensinmotorer är ju av typen EcoBoost o[…]

Spolning av automatlåda

Jag har spolat lådan två gånger […]