Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av J0cke
#862304
Har ett problem på min V70R -98, ABS och Tracs lamporna lyser ibland, den tänds och släcks.
Jag har kollat med flera felkodsläsare och får inte fram några felkoder.
Jag har ohm-mätt ABS givarna fram och fick då fram ett värde på: Vänster 1098Ω samt höger 1116Ω.
Någon som har något tips på vad det kan vara för fel? Jag vet att vissa ABS-boxrar lider utav dåliga lödningar, men brukar man inte få en felkod då?
av ThunderAce
#862330
ABS boxen brukar vara boven i de fall där lamporna varnar ibland, det som händer är att kalllödningar i boxen separerar och det blir dålig kontakt
när allt blir varmt, när det är kallt funkar det bra, svågern hade samma problem å sin V70 -99 går att öppna boxen och löda om för att lösa
problemet. Finns folk som renoverar dessa också för att slippa köpa nytt för det kostar skjortan.

annars är det bara hämta en på skroten, gjorde det på svågerns bil, köpte en abs box för 500:- efter att jag provade att allt funka självklart.
släckte alla koder med DiCE, har funkat senaste 4 åren
av J0cke
#862576
Hur lampan lyser påverkas inte av temperaturen, den kan tändas och släckas flera gånger under samma resa. Har ni något tips på vart jag ska börja leta?
av J0cke
#862582
Anledning är inte oförklarlig, förklaring är tidsbrist och jag trodde felet var fram. Men jag får prova att mäta upp givarna bak också. Vet du hur känsliga de är, gör det något att det skiljer 18Ω?
Användarvisningsbild
av ketto
#862624
Tändningslåset brukar vara en bov oxå! Testa att vrida tillbaka nyckeln lite när du startat bilen!

Enligt min handlare dock, när jag fråga[…]

På dessa bilar är hjullagret en hel en[…]

Märks det även på effekten i motor[…]

Hej! Om det var till mig frågan var så[…]