Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av kazper
#743474
Hjälp min 855 är helt död och dörrarna går inte att öppna händer inget när jag vrider om startnyckeln. Funkade kanon tidigare idag. Kan det vara larmet som har total låst bilen??
Användarvisningsbild
av darkien
#743478
låter som batteritorsk lyser inte ens parkeringsljus eller instrumentbelysning skulle ja nog gissa nått har stått på o tömt batteriet
Användarvisningsbild
av kazper
#743511
Om det är batteriet måste man väl kunna låsa upp förardörren manuellt?? (fick krypa in genom bakluckan för att kunna ta mig in i bilen..) Eller är det så att centrallåset baklåser när det saknas el?? låter mycket underligt..
av *pettson*
#743522
Dörren ska gå att öppna som vanligt med nyckeln på en 94:a. Men å andra sidan så kan ju låset vara utbytt, nyckeln fungerade ju i bagageluckan.
Det finns egentligen bara tre alternativ.
* Dörrlåset är utbytt mot ett annat som inte är anpassat.
* Dörrlåset kärvar.
* Dörrlåset har av någon anledning BLL (Blockerat låsläge).

Inget av ovanstående är konstigt eller ovanligt. Men samtliga kräver undersökning och ev åtgärd om nyckeln ska fungera.
EX60

Idag har jag varit och kollat på bilen i[…]

ok, låter som en bra idé. Kanske rent[…]

Har inte tittat på filmerna så vet in[…]

Lyser lampan kan du ta ut felkoder. Kolla under mo[…]