Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av V70dansken
#534569
Har en V70 från 98, 2,5 se aut. Den har läckt vatten ett tag, har bytt vattenpump och ekspansionsbehållare. Nu har jag också konstaterat vatten i oljan, ska därför byta topplock eller topplockspackning? Nån som har ett topplock man kan köpa eller topplockspackning? Vad ska man betala för sånt?

Vh Andreas
av *pettson*
#534648
V70dansken skrev:Har en V70 från 98, 2,5 se aut. Den har läckt vatten ett tag, har bytt vattenpump och ekspansionsbehållare. Nu har jag också konstaterat vatten i oljan, ska därför byta topplock eller topplockspackning? Nån som har ett topplock man kan köpa eller topplockspackning? Vad ska man betala för sånt?

Vh Andreas
Vatten i oljan är ju inte kul. men innan du köper ett topplock så kan du mäta på ditt eget så det verkligen är så fel på det att det är utanför toleranserna. Oftast är bara packningarna slut. dom är inte evighetssaker utan dom är förbrukningsvara, även om nu få vet om det.
Topplockspackning finns i din lokala reservdelsbutik. packboxar rekommenderar jag volvos eftersom jag inte hittat nån som säljer samma sort. Lim till övre kamkåpan säljer endast volvo. Silicon och packningsklister är bannlyst om du vill ha en tät motor. Topplocksbultar går utmärkt att återanvända om dom inte är för sträckta. Mät dom. Alternativt köp nya om du vill det, finns överallt. Till sist köp en verkstadshandbok så du har koll på moment och arbetsgång. Fel ordning i arbetsgången kan ge dyra reparationer.

..Sedan slirade den lite inne i stan på en[…]

Värmare XC60 22-

Jag förstår nog inte, trots att ha surr[…]

Byta startmotor V90 T4 2019

Jag menar att den ibland bar sig åt som om b[…]

Har du provat bygla förbi bränslepumprel[…]