Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Renk
#438812
Det verkar läcka vid ventilkåpan efter motorrenovering så jag ska ta loss den igen. Undrar hur lång torktid volvos packningslim behöver efter montering innan bilen går att köra igen.
Användarvisningsbild
av Marlboroman
#438816
Det ska gå att köra direkt. Limmet börjar härda när det kläms ihop. Naturligtvis skadar det ju inte att vänta ett tag för säkerhets skull men för mig har då tiden det tar att sätta tillbaks allt annat runt omkring räckt.

Det är viktigt att man får ett jämnt och tunt lager, så får köra med roller och ytorna måste vara kliniskt rena och man får INTE ha packboxarna sitta på kamaxlarna när man bultar ihop halvorna.
av *pettson*
#439054
Glöm inte att MOMENTDRA locket... det är en av dom två lagerhalvorna som kamaxlarna har. Drar du för hårt så minskar spelet i lagren. Drar du för löst så glappar det. Inget av det är bra för livslängden.

Hej! Har detta typ av blåsande missljud som […]

Några bilder av däckarna, från si[…]

Frågor på nyköpt V50

Artikelnummer bör du kunna hitta via sprä[…]

Stötdämpare bak V50 T5 AWD

Geparts vet inte vilken dämpare det skall var[…]