Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av *pettson*
#410050
freddanst skrev:v70t5-97kan lambda lampan tändas pga läckade spridare
Det är en motorlampa och den kan inte tändas av spridarna om dom fungerar. Men däremot av andra emissionsrelaterade saker som följd av läckande spridare.
av freddanst
#410074
grejen va så här att min tomgång va helt åt pipan gasade lite av sig själv så ja gick över alla slangar men inget resultat ....så ja tog fram den hederliga gamla startgasen och när ja kom till en av spridarna där drog den tjuvluft....när ja lyfte ur spridaren såg ja att plast ringen längst ner på spridaren efter oringen va kass.....ja postade en tråd här om det men du kanske vet om man kan köpa bara den lilla plast ringen löst eller e de ny spridare som gäller
av *pettson*
#410097
freddanst skrev:grejen va så här att min tomgång va helt åt pipan gasade lite av sig själv så ja gick över alla slangar men inget resultat ....så ja tog fram den hederliga gamla startgasen och när ja kom till en av spridarna där drog den tjuvluft....när ja lyfte ur spridaren såg ja att plast ringen längst ner på spridaren efter oringen va kass.....ja postade en tråd här om det men du kanske vet om man kan köpa bara den lilla plast ringen löst eller e de ny spridare som gäller
en bosch återförsäljare bör kunna ta fram en renoverings sats. alltså både plast och tätningar. likaså borde en firma som kan spridartvätta kunna ta fram detsamma.
Renovering framvagn Volvo 240

Så länge fjädrarna inte kan lossna[…]

Rattvinkelgivare V70 -05

Vad jag vet så har den inte eget art nr, kon[…]

Polestar 4 TPMS vinterdäck

Riktiga TPMS-ventiler.

Oj hoppsan, jag slet tydligen av en handbromswire […]