Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av öläningen
#172197
Hej jag undrar om stålkastarmotorn på en 850-95 passar på en v70-98 är det samma eller och hur man får bort den gamla på v70-98 på vänster sidan mvh öläningen. :lol:
Användarvisningsbild
av Nexus
#172238
menar du vä torkare framifrån sett?? som är högertorkare :D
när vi redit ut det så kan jag förklara vidare då jag har bytit båda nylingen
Användarvisningsbild
av Nexus
#172255

hur du lossar strålkastaren. :lol:
sen lossade jag bultarna(skruvarna) som håller kylaren för att kunna vika tillbaka den lite då det är trångt att få ut torkarmotorn, de 2 skruvarna som håller torkarmotorn ser du när strålkastaren kommer bort. sen är det bara försöka trixa ut den men det är ganska trångt då det sitter ett rör helvete ivägen :evil:
Kan ta kort på skruvarna till kylaren då jag inte hittade vilka det var först, de är långa små klena bultar inte grova gängade som jag är van vid :D
Användarvisningsbild
av öläningen
#172264
Tack det var en bra beskrivning det där :D .men vet ingen om 850 har samma strålkastarmotor som v70-98 taksam för svar mvh öläningen.
Tysta sommardäck V90

Så du rekommenderar ett däck för V[…]

I dotterns fall följde det inte med nå[…]

Kan ju vara så att affärsmodellen mot K[…]

Låter som det är dags att "palla u[…]