Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av kenlav
#164033
Har ett litet problem med värmen i passagerarstolen. Hade från början ingen värme i passagerarstolen, kollade under stolen och där hängde 2 avskavda sladdar. Kopplade in dessa på den lilla runda plastgrejen som sitter instoppad under stolen. Värmen fungerar men det bli jävligt varmt man kan nästan tro att det skall börja brinna i stolen om man inte stänger av med värmeknappen. Förarstolen är inga problem med den släpper av och på värme som den skall. Frågan är nu, kan det vara så att kontakten under stolen funkar som en termostat och att det har blivit kortis eller något liknande??? Var kan man i så fall få tag på en ny kontakt??
av *pettson*
#164054
kenlav skrev:Har ett litet problem med värmen i passagerarstolen. Hade från början ingen värme i passagerarstolen, kollade under stolen och där hängde 2 avskavda sladdar. Kopplade in dessa på den lilla runda plastgrejen som sitter instoppad under stolen. Värmen fungerar men det bli jävligt varmt man kan nästan tro att det skall börja brinna i stolen om man inte stänger av med värmeknappen. Förarstolen är inga problem med den släpper av och på värme som den skall. Frågan är nu, kan det vara så att kontakten under stolen funkar som en termostat och att det har blivit kortis eller något liknande??? Var kan man i så fall få tag på en ny kontakt??
Under dynan uppe i ett hål (dit där kablarna ska) är det som en knapp med två kablar i.. Det ÄR termostaten. Slår den inte ifrån så byt. Finns på volvo.

Har beställt en ny nedre knut, hoppas på[…]

V60 sliter däck bak

Generellt sett kan bussningar i dåligt skick[…]

Generator laddar ej batteriet

Säker på att det inte är en anslut[…]

sen kan man ju tolka media som om att affäre[…]