Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av MatjesillV70
#1613266
Hej,
Samlar mod att byta en glappande styrled, läst lite på fordon och så beskrivs specialverktyg - behövs det till V70 -99? Jag antog att det räcker med rejäl nyckel och rörtång typ. Har någon något vettigt att säga?
Användarvisningsbild
av Erik Å
#1613278
MatjesillV70 skrev:Hej,
Samlar mod att byta en glappande styrled, läst lite på fordon och så beskrivs specialverktyg - behövs det till V70 -99? Jag antog att det räcker med rejäl nyckel och rörtång typ. Har någon något vettigt att säga?
Jag bytte på min -00 (smi styrväxel) med rörtång. Men man bör försöka hålla emot på kuggstången med u- eller skiftnyckel så att pinjongen inte tar så mycket stryk av vridmomentet. Har för mig att det fanns platta ytor på stången i ena änden. Försiktigt förstås så man inte skadar finishen. Fyra händer är ett klart plus ;-)
Jag tog i så jag blev blå med rörtången men fick inte loss inre leden.. förrän jag värmde den med varmluftspistol så att loctiten mjuknade.. plopp :-)
Förmodligen är det skonsammare för styrväxeln att använda adapter och slående mutterdragare, då hjälper ju tyngden i kuggstången till med att hålla emot i stället för att pinjongen ska ta hela momentet.. Och så försvinner risken att man böjer kuggstången

Passa på att smörja upp kuggstång och pinjong med MoS2-fett, rattar man fullt höger så kommer de flesta kuggarna ut. Nya damasker förstås, de gamla lär vara rätt sköra. Jag fick inte dit det inre clipset på damaskerna, använde rejäla buntband i stället.
#1613307
Jag får ge mig på att värma och byta med rörtång.
Skall först bara se om jag kan få tätat styrväxeln med en O-ring då den läcker vid ett tryckrör. Inte lönt att byta styrleden om jag ändå tvingas byta styrväxeln om en vecka.

Hur fick du loss sensorerna som sitter i gallret? […]

Låg volym på backvarning

Fick du någon ordning på detta. Jag up[…]

Släpper vatten

Det kan vara vad som helst, det bästa är[…]

Brainys V60

Ok, låter inte som det inte går helt s[…]