Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Volvogen1
#1450994
Tjena! Har en V70 gen1 -97 och får bland olja på 2a tändstiftet alltså (2a cylindern) vad kan det vara för fel?
Användarvisningsbild
av MarcusJ
#1451000
Säker på att det är olja och inte sot och bränsle?
Användarvisningsbild
av Erik Å
#1451009
På delen som är inne i motorn eller på isolatorn?
av MickeM
#1451161
Erik Å skrev: mån 21 jun 2021, 12:52 På delen som är inne i motorn eller på isolatorn?
Jag upprepar Eriks fråga.
Stor skillnad i åtgärd och betydelse
Användarvisningsbild
av Erik Å
#1451287
Olja på överdelen kan bero på att man spillt vid påfyllningshålet, då rinner olja gärna ner i tändstiftsbrunn 2-3-4 (fräsch olja på stiftet i detta fall)
Eller så läcker o-ringarna som sitter en bit ner i tändstiftsbrunnarna mellan topplockshalvorna. Isåfall är det mörk olja som läcker ut. Jobbigt att fixa, är det måttligt läckage så får man väl stå ut med det.
Det förekommer att tändspolar är oljefyllda med avsikt, det anses förbättra isolation och kylning! :P
Användarvisningsbild
av Erik Å
#1451437
Skulle också kunna vara slangen till vevhusventilation som spruckit där den går över ventilkåpan, den var rätt spröd när jag bytte min och då var den blott 10 år ;-)
Problem med trafikinformation RTTI

Så här ser det ut över samma omr&[…]

Smörjsprayer

Denna verkar fungera bra på typ sådana[…]

VOLVO V60 2021

var karta ifrån början men efter sista […]

Jag tycker det stora problemet är när ma[…]