Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av bailey
#132797
Hej, är ny på forumet.
Har en v70 awd-98 som är behäftad med ett transmissionsljud, innan jag skiftade fram med bakhjul fanns ett högfrekvent transmissionsljud så fort man släppte gasen.
Nu har jag skiftat fram/bakhjul och fenomenet är precis tvärt om,dvs ljudet kommer vid belastning(gaspådrag)det skiljer ett par millimeter på däcken och nu ligger "största hjulen" fram.
Fråga nr.2 Kan man demontera kardanen på en awd och köra den som en framhjulsdriven(om än med en avancerad bakvagn)och går det att besiktiga bilen utan awd?? Efter 90 000 mil fördelat på 3 st Volvo s80 (2st2,9 och en 2,5t)tycker jag att v70,n är en riktig "skitbil"efter 25000 mil.
Tacksam för respons Mvh.Bailey
Användarvisningsbild
av ketto
#132827
jag rekommenderar att demontera kardan innan de går sönder! Kan va vinkelväxeln som låter ansträngd ( eller viscon) pga däckens olika slitage!

Tror inte de går att besiktiga bilen utan kardan utan att typa om bilen!

Själv ska ja montera tillbax kardan och viscon igen inför besiktning pga haveri, går att köra förutom om ja accar hårt, då smäller de i systemet!
Kablar till tändspol

Jag köpte nya kontakter på Amazon, de h[…]

Mmm, börjar bli dags att beställa nya. F[…]

Byta drivrem V90 D4 AWD 2017

Tack för svar! Något special verktyg? N[…]

Kupefläkt vandrar V70 2013

V70 d4 AWD my13 Kupefläkten har på sis[…]