Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#1243267
c7098 skrev:Vad är nackdelarna med en C klassad olja i en äldre motor? Har igen koll alls på oljor, har kört Magnatec 5W40 i min T5a, den är A3, B3, B4 och C3 klassad.
Nu är jag långt i från en expert. Alla verkar säga olika men det ska gå att köra C3 i en bil som ska ha B3 tex. C3 verkar vara relativt lik A3 sett till specifikationerna. Tex ett HTHS värde på minst 3.5mPa. Dock saknar C3 vissa ämne och ska i sin tur vara skonsammare mot katalysatorn. C3 kräver med andra ord en TWC. Om din bil har en TWC och ska ha olja med ett HTHS värde på 3.5 så bör C3 fungera. Men då jag är för okunnig, vågade jag inte prova.

Hittade lite officiell information här:
http://www.acea.be/uploads/publications ... uences.pdf
Senast redigerad av 1 JagRullar850, redigerad totalt 0 gånger.
#1243270
c7098 skrev:Vad är nackdelarna med en C klassad olja i en äldre motor? Har igen koll alls på oljor, har kört Magnatec 5W40 i min T5a, den är A3, B3, B4 och C3 klassad.
C-oljor har låga halter av tillsatserna sulfataska, svavel och fosfor (SAPS) för att passa lågfriktionsmotorerna med moderna avgasreningssystem typ som partikelfilter och trevägskatalysatorer. Nackdelen är att de smörjer sämre och om motorn inte är konstruerad för en C-olja så kan det bli problem. För att klara nya miljökrav så har man fått utveckla nya motorer ihop med nya oljor.

.
#1243338
Man skall ha oljeklassningen som rekomenderas.
Annars ska man veta vad man gör.
Bytesintervallen är en faktor som drabbas direkt.

Offtopic egentligen, men bara för info eftersom det nämndes tidigare i tråden:

ALLA bilar har trevägs-katalysator.
Man säger dock bara "katalysator", men kan förkortas TWC på engelska, och i vissa felkoder beroende på OBD-läsaren. (Three Way Catalyst.)
Här står fakta:
http://www.bestonline.se/datakurser/web ... atalysator

Tre eller tvåvägskatalysator skall inte förväxlas med Bank1 och Bank2.
För i de fallen har bilen TVÅ stycken trevägskatalysatorer.
Det är vanligast på en V-motor med en katalysator på varje avgasgrenrör.
Men bla Toyota har flera modeller med dubbla kat på 4cyl radmotorer

Bank1 är alltid den katalysator som cyl1 går till.
I Toyota-fallet går Cyl 1 och Cyl 4 till Bank1, och Cyl 2 och Cyl 3 till Bank2.
Logiskt om man tänker vanligaste tändföjden 1,3,4,2.1,3,4,2 osv....

Men alla 5cyl och 4cyl Volvos har bara en bank1.
V6 (2,9) och V8 av Volvo-modellerna har Bank1 och Bank2.
Ad-blue trix?

I bensinbilar på 80 och 90 talet, innan vi f[…]

Lagning av mindre lackskador

Nu beror mitt uttalande en del på hur stora/[…]

Volvo Assistans - och sedan?

Gäller det här Volvo allmänt eller […]

Det är ju då en före detta sugis s[…]