ZAV skrev:*pettson* skrev:ZAV skrev:På min 855 -95 så har jag luftpump men jag har bara hört den 1 ggr när jag stängt av bilen. Ska den starta jämt? På min polares 855:a så hör man att luftpumpen stängs av varje ggr han stänger av bilen.
luftpumpen ska gå varje start om bilen är under 35grader varm i motorn och gå max 2 minuter
Tack Pettson
, då e det nått fel på min i med att jag bara hört den stänga av 1 ända ggr. Skumt att polarens luftpump stängs av varje ggr han kört med bilen om den nu ska stängas av efter 2 min el över 35 grader.
luftpumpen har en enda funktion som är vid kallstart. Era katalysatorer är egentligen uppbyggd av två separata sådana. En förkat och en kat.
Förkaten tänder vid mycket lägre temp än en vanlig kat.
Det man gör är att man pumpar in luft ihop med dom fetare avgaserna som är vid kallstart. På så sätt tänder förkaten. Den renar inte komplett men en del. Framförallt blir avgaserna väldigt heta. Detta i sin tur hettar upp den ordinaren katalysatorn mycket fortare. Och Då tar ju ordinarie reningen vid. Så.. pumpen ska INTE vara i om motorn är varm det är totalt fel.