Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#1170298
Japp!! Då har någon stjärna försökt stjäla min Volvo 850 av 1994 års modell.

Tändningslåset och framdörrarnarnas lås är helt förstörda av typ skruvmejsel. Dörrarna är nog inga problem men frågan är hur komplicerat det är att byta ut själva låskolven till tändningen? Jag tittade på det och kan inte riktigt lista ut hur man ska få ut själva kolven. Nyckeln går inte att få i av förklarliga skäl. Måste det borras ut? Nån som vet hur det funkar?

Det optimala hade varit om man kan köpa en tändningskolv och 2 st handtag/låskolvar till framdörrarna, jag ser att detta "paket" finns på begagnat-siterna.
#1170337
Det är skruvat med brytbultar vad jag vet, och dessa lär borras ur, eller kapas spår i så man kan använda vanlig mejsel. Skruvutdragare till borrmaskin kan kanske funka också(sånna där man använder för rundragna bultar och liknande).

Eftersom du har en -94a har du ingen transponder i nyckeln(startspärr), så det är bara att byta kolvar till vad som helst du kan få tag på med tillhörande nycklar och köra på :-)-)
#1171329
Det går kanske att borra ut kolven det vet jag inte, men det är ju inte mitt förstahandsval direkt!
När man har nyckeln i läge 1 (eller om det är läge 2, minns inte nu) så kan man trycka in en lite spärr, den finns i ett litet hål på ovansidan där man får trycka in ett gem eller liknande för att lossa låskolven. Man får som regel lirka lite grann för att lyckas.
V60 sliter däck bak

https://vparts.se/se/powerflex-polyuretan-bararmsb[…]

Det är inte nedtill, under fönstren/rygg[…]

Cigg-uttag maxström?

Hur fungerar det generellt när en laddare kla[…]

Stämmer.