Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av jeg46
#1131542
Byte ut lamporna W5W i mätarhuset till led. Fungerade bra några månader men nu har flera av lamporna börjat med blinkande, ibland några mörka för att sen lysa väldans Irriterande. :oops: Någon som varit med om detta fenomen
av MickeM
#1131592
Gör dom lika oavsett hur starkt eller lågt du dimmar dom?
av jeg46
#1131596
Dom beter sig likadant fastän jag dimrar dom. Men ofta när jag startar bilen lyser dom bra, börjar med blinkningen efter ett tag. Kanske dålig kvalitet på led lamporna. Köpte dom på tradera var nog förmodligen någon Kinaimport !!
Användarvisningsbild
av Lucif3r
#1131653
kinaimport... jo för det finns ju så många olika LED tillverkare där ute.... :roll:
Jag kör rena "kinalampor" rakt igenom, direkt importerade från fabriken i shanghai. Fungerar hur bra som helst. Haft dom mellan 4 och 2 år(äldsta 4, nyaste 2). Men jag har sisådär 40st till om dom mot förmodan skulle dö i förtid :roll:

Dimmern ska alltid stå på max med LED. Man kan inte dimra LED på det sättet som dimmern fungerar(sänka volten). Går att dimma till en viss grad, sen tvärslocknar dom istället.

Det jag skulle göra i det här läget är att riva ur instrumenthuset, plocka ur lamporna och köra dom på bänken.. Fast du kanske inte har tillgång till lämplig strömkälla för att testa sånt.. Nåja, du kan ju prova göra rent kontaktytorna, både i sockeln, instrumenthuset och LEDlamporna, ev. böja ut kontakterna som ska sitta mot instrumenthuset lite så det verkligen får ordentlig kontakt.
V70 1,6 Diesel rycker

Jag har själv bytt tre av mina fyra spridare […]

Det börjar bli hög tid att bagageutrymm[…]

Funderar på att leta lite på skroten e[…]

P0171

Visst sitter evap-ventil och kolkanister baktill v[…]