Volvo 700, 900, S/V90 (95-98) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...t.e.x B230A, K, E, F och så vidare....

Moderator: Moderatorer

av nordis89
#650962
Hej!

Jag har nu efter mycket om och men kommit fram till att när min kylare sprang läck så gick också topplocks packningen åt skogen (efter ett par egna test och ha rådfrågat flera andra är det den enda rimliga förklaringen).

Efter som jag aldrig har öppnat någon av volvos motorer (eller någon annan bil motor för den delen) så tänkte jag kolla med er vad mer bör jag gå igenom när jag ändå är och river och sliter i allt? Det är en B230f som har ca. 15.900 mil och har fram tills för ett år sedan (och då 14.900 mil) alltid skötts på volvo. Tar gärna emot tips och råd på allt som underlättar och som är extra viktigt att komma ihåg under demontering och montering.

Tacksam för all hjälp jag kan få, speciellt vad mer som skulle kunna behöva bytas efter som jag är bosatt i finland förtillfället så tar det ibland lite längre att få tag på delar så skulle va skönt om allt som kommer behövas redan fanns på plats när man dyker in under huven.
Användarvisningsbild
av popeye65
#650964
När jag hade min gamla 745 i min ägo så hade jag samma grej som du att kylaren sprang läck med topplockspacknings byte som följd.
Efter ca 3 månader efter bytet så gick min vattenpump åt skogen, med följden att topplockspackningen gick igen :(
Så mitt råd är att när du ändå har systemet tomt på vatten, så byt vattenpumpen också.
av rd350
#651015
Motorn är väldigt enkel att "riva i" för den som är händig. Grenröret låter du följa med toppen av, insuget däremot låter du sitta kvar i bilen (lossar från toppen och det lilla staget som sitter mellan insug och motorfäste). Har motorn gått varm kollar du även skevheten om den behöver planas. Byt även ventiltätningar och "dämparna" mellan tryckare och ventilskaft. Sotning och inlappning av ventiler är också lämpligt att göra, slipning och fräsning däremot behöver i stort sett aldrig göras på dessa maskiner (ventilerna får egentligen aldrig maskinslipas) Skaffa gärna en verkstadshandbok det underlättar. På Volvo har sotningssats utgått så man får beställa vilka packningar man själv tycker sig behöva vilket gör att man slipper få en massa grejor över som aldrig används.
av nordis89
#651098
popeye65 skrev:När jag hade min gamla 745 i min ägo så hade jag samma grej som du att kylaren sprang läck med topplockspacknings byte som följd.
Efter ca 3 månader efter bytet så gick min vattenpump åt skogen, med följden att topplockspackningen gick igen :(
Så mitt råd är att när du ändå har systemet tomt på vatten, så byt vattenpumpen också.
Ok, har faktiskt redan en tätningssats till vattenpumpen, funderade på om jag skulle ta och bara byta packningarna eller hela pumpen...?
rd350 skrev:Motorn är väldigt enkel att "riva i" för den som är händig. Grenröret låter du följa med toppen av, insuget däremot låter du sitta kvar i bilen (lossar från toppen och det lilla staget som sitter mellan insug och motorfäste). Har motorn gått varm kollar du även skevheten om den behöver planas. Byt även ventiltätningar och "dämparna" mellan tryckare och ventilskaft. Sotning och inlappning av ventiler är också lämpligt att göra, slipning och fräsning däremot behöver i stort sett aldrig göras på dessa maskiner (ventilerna får egentligen aldrig maskinslipas) Skaffa gärna en verkstadshandbok det underlättar. På Volvo har sotningssats utgått så man får beställa vilka packningar man själv tycker sig behöva vilket gör att man slipper få en massa grejor över som aldrig används.
Motorn har inte gått varm, eller om vi ska va exakta så har den blivit varmare än normal temperatur men inte inom det röda området på temperaturmätaren. Har en hel del vana av att skruva i motorer så det ska nog inte vara ett problem (endast generatorer och framdrivnings motorer på fartyg, lite större men samma princip). Ok, tänkte själv att jag kanske skulle ta och beställa följande: Topplocks packning, kamaxel kåpans packning och en ny drivrem till kamaxeln om det är något jag har glömt som bör bytas meddela mig gärna, som jag tidigare sa så kan det ibland dröja ganska länge innan jag får tag på delar och då jag beöhver bilen dagligen skulle jag vilja få allt gjort under en helg. Med andra ord allt som behövs på plats när jag väl öppnar upp.

H. Nordis

Ps. Du råkar inte vet något bra ställe att få tag på allt någolunda billigt? Ds.
av rd350
#651303
Till "din" reparation brukar jag beställa: Toppackning, grenrörspackningar(4st), avgasflänspackning, insugningspackning, ventilkåpepackning, övre gummiring för vattenpump, ventiltätningar (4st), dämpgummi till tryckarna (8st), kopparbricka till tempgivare, packbox till kamaxel, kamrem, olja och filter. Allt köper jag Volvo original. Dessutom ny kylvätska färdigblandad eller blandar själv med hälften glykol och hälften destillerat vatten.
av rd350
#651521
Jag brukar byta dem men det är ca 800 kr så lite överkurs är det på en vanlig f-motor. Att jämföra längden på dem och se om någon har sträckt sig är aldrig fel.
av nordis89
#651623
Spenderade just dagen med att försöka lokalisera någon som skulle ha ett bra pris på allt, va in på volvo, ca 270 € in på mekonomen 120€ sen fanss det några andra som seglade mellan 180-200 €

Det enda jag inte själv blev klok på eller fick översatt va " dämpgummi till tryckarna" någon som ids förklara lite mer inngående vad det är frågan om?
av rd350
#651635
Längst ut på ventilskaftet är det ovanpå knastren en liten trattformad gummiring som ligger mot tryckarens insida och ska ta bort lite oljud.

Givetvis är det bärgarens uppgift att f&[…]

Haynes har en digital handbok för V60 modell&[…]

På passagerarsidan finns ju på vissa m[…]

Bromsar på S60

Då höll dina bromsbelägg läng[…]