- mån 04 jul 2005, 08:55
#11113
Det sitter 2 o-ringar som förhindrar oljeläckage samt 1 packbox som förhindrar att olja kommer ut i fördelaren.
Packboxen finns inte att köpa på volvo...
O-ringarna kostar inte många kr på volvo.
Man lossar fördelaren från toppen. Sitter med 2 st skruvar. Märk upp hur fördelaren satt, så du får dit den rätt igen. Om du tänker dig att du står framför bilen, så brukar jag märka upp vid den högra skruven. Den på insugssidan alltså. För den kommer man åt utan problem. Då vet man sen att fördelaren kommer på rätt ställe igen.
Sen är det bara försöka pilla ut den där bakom. trångt är det, men det går. Byt o-ringarna och tryck dit kalaset på toppen igen.
Det värsta som kan hända om du har olja i fördelarlocket är att du får sämre eller ingen gnista på en eller flera stift. Det är alltså inget som går sönder, annat än att man får byta fördelarlock och rotor kanske. Men då har det gått långt.
Mvh/ Adde
Länkar till addes hemsida som inte fungerar? Byt ut
http://www.adde.dk/ i länken mot
http://www.jagrullar.se/forum/images/faq/ så bör ni komma åt det ni söker. Pm'a även mig eller annan moderator så vi kan gå in och laga länken /Brainy