Volvo 700, 900, S/V90 (95-98) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...t.e.x B230A, K, E, F och så vidare....

Moderator: Moderatorer

av per740
#107428
Hej,

Jag har problem med vibrationer från kardan som jag inte lyckas lösa (en tidigare tråd: http://www.jagrullar.se/forum/viewtopic ... highlight=

Förutom att vibrera vid 45-55 har den nu börjat vibrera kraftigt vid acceleration på 1:an och 2:an. Ju kraftigare acceleration desto värre vibrationer som känns i hela bilen (och syns tydligt i växelspaken). Kraftiga vibrationer uppstår också när man slirar på kopplingen.

Knutkors, stödlager, hållare, hardy samt bussning och styrningstapp/fläns i kardan vid anslutningen till lådan är bytta utan resultat. Koppling är bytt för något år sedan.

Står man stilla med handboms i går det att gunga bilen fram och tillbaka och man ser då att bakaxeln vrider sig lite med följden att anlutningen till kardanstongen (pinjongen?) "niger" en eller ett par centimeter.

Är detta normalt? Hur mycket får bakaxeln röra sig? Skulle det kunna vara en trolig orsak till vibrationerna?

Tack på förhand!
av Addekarlsson
#107531
Bakaxeln ska inte vrida sig alls. Gör den det, så är det några bussningar som är slut.

Mvh/ Adde
av Hemulen
#108133
Hej.Om du menar diffklumpen rör sig upp och ned lite grann,så tror jag det är som det ska,inte liksom sitta löst,är väl därför det sitter ett momentstag där för att förhindra att axeln ska vrida sig helt fritt.Med dina kraftiga vibrationer tycker jag du borde se om det är glapp i något stag,kanske bända med en mejsel.
av per740
#108761
Tack för svaren, har bokat tid på volvo för en felsökning. Återkommer om jag hittar felet.
av per740
#110143
Hej,
Problemet är numera löst! Volvo konstaterade att kardan satt några splines fel (orsakade troligen 50 km/h vibrationen, nu finns bara en liten antydan kvar). Vibrationerna vid gaspådrag berodde på att den nya hardyskivan monterats fel och därför gått sönder.
Bensinpriser v2

Går fort uppåt Tankade 180 liter […]

En ganska vanlig 245:as liv

Jag har sedan i slutet av sommaren hållit p&[…]

Jag kom precis 6.2mil. Blandad körning, 4 per[…]

Uppdatering av infotainment 2025

Varför i helvete har tempen på bå[…]