PV, Duett, P1800, P1900, Amazon, 140, 160 relaterade ämnen men här diskuterar vi även Volvo 903 (Valp) & TP21 (Sugga) samt EPA och A-traktorer

Moderator: Moderatorer

av Slaktarn
#1096767
Vet att det är svårt att svara på ett forum, men jag tänkte att man kanske kan få en hum om värdet på bilen. Ska ev. sälja den, då suget efter V8 igen, har växt (tyvärr)

Det är en 2dr Amazon, från 1967.
Nybesiktigad, med anmärkning på en bromsslang, kommer åtgärdas innan ev. försäljning. Ingen bra att veta eller annat var på bes.

Har bespapper sedan 80-talet som visar att den blivit rostlagad under åren som gått. Hel i golv och balkar osv, men sämre skick på lacken. Skärmkanter bak är bytta av tidigare ägare med ett inte allt för bra resultat.
Fördelen som jag ser, är att det inte är en uppspacklad bil i "bra" skick, utan mer en "ärlig" bil med sina skavanker.
Fina framskärmar (plåt)
Dragkrok.

Fin svart inredning, med de kromade reglagen för stolarna.

Motorn utbytt till B20 från -71, och 2" avgassystem.
Original B18 och avgassystem finns kvar, så inget är "förstört", utan går att återställa till original.

Bra däck på org. fälgar med navkapslar.

Ja, lite info om bilen, och frågan är då vad man kan lägga sig i för prisklass.

Mvh
Andreas

Finns olika körlägen beroende på b[…]

Ni gör verkligen en höna av en fjäd[…]

Jag förstår din känsla, jag kä[…]

Generator laddar ej batteriet

Gött, började hastighetsmätaren fun[…]