PV, Duett, P1800, P1900, Amazon, 140, 160 relaterade ämnen men här diskuterar vi även Volvo 903 (Valp) & TP21 (Sugga) samt EPA och A-traktorer

Moderator: Moderatorer

av Rådlös
#309446
Köper ett färdigkonverterat och renoverat topplock. Finns på VP Autoparts. Finns även en sammanslutning, SVIS (Sveriges Volvoklubbar I Samarbete) som säljer konverterade topplock, men då måste man vara medlem i en Volvoklubb för att få handla där. Finns säkert fler ställen, men dessa har jag sett i kataloger och tabeller. Priset minns jag inte exakt, men räkna med 3 - 4 000 kr. Sök dom här två på Google.
Naturligtvis kan du även ta en topp och gå till en motorrenoveringsfirma i din närhet. Frågan är väl bara om det är någon vinst med det när dom finns som hyllvara?
Slirande automat

Byter du var 12000 mil?

Bensin lukt

Trasig vevhusventilation kan sprida dålig […]

Skulle volvo ha 3000-4000 tusen för ett byte […]

Enormt vägljud i V90

Jag undrar om ni andra här känner igen[…]