PV, Duett, P1800, P1900, Amazon, 140, 160 relaterade ämnen men här diskuterar vi även Volvo 903 (Valp) & TP21 (Sugga) samt EPA och A-traktorer

Moderator: Moderatorer

av jojje999
#263578
Hej! var sitter oljepluggen på en m40 låda och hur mkt olja rymmer den?
av Rådlös
#263606
I botten har du ju en avtappningsplugg, och på vänstra sidan, om jag minns rätt (?) har du en påfyllningsplugg. Det förekommer att pluggen har en fyrkantskalle, och jag tror det är så för dig.
Oljevolymen är 0,75 liter, men det går till så att du fyller upp tills det rinner ut genom hålet igen, så du behöver inte mäta. OBS! Se till att bilen står någorlunda plant när du skall fixa detta.
Användarvisningsbild
av Sparkz
#263927
Fyrkanten är 1/2" eller 3/8", så det går att använda fyrkanthålet i en hylsa i stället för att dra pluggen rund med skiftnyckeln. Svetsa skaft på en gammal hylsa, eller hitta en lång mutter för att koppla ihop hylsan med ringnyckel eller annat.
Motorlampa P0011

Hej Jag har en V70 2005 som jag pysslade om lite […]

En ganska vanlig 245:as liv

Apropå baklucka. När kablaget hade bytt[…]

Bakhjulslager v50 awd

Beställde ett nytt bakhjulslager till sambons[…]

Volvo 745 - vad tänka på?

Plockade ut instrumentbrädan vet inte vad som[…]