Volvo S60, S80, V70N (00-08), XC70 (00-08), XC90 (03-14) relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Tjoqis
#993306
Hej,

Precis köpt mig en Volvo V70 T5 från 2005. Efter jag haft den några veckor så började motorlampan lysa. Skaffade en felkodsläsare och läste av felkod "P0101 Mass air flow (MAF) circuit range/performance problem".
Bilen går dock precis som vanligt, enda skillnaden är att den inte går upp i varv några sekunder precis när jag startar, har hört att den gör så för att värma upp katalysator. Kan också ibland känna att den "hackar" ytterst lite vid jämnt gaspådrag på högre växlar/låga varvtal. Dock när jag trycker full gas så går den precis som vanligt. Tomgången ligger jämnt kring 700 varv.

Har provat med att:
-Göra rent LMM med rengöringsspray.
-Göra rent spjällhuset med tops och bromsrengöring.
-Letat efter tryckslangar etc som sitter dålig, spruckna osv!

Någon som har något förslag på vad mer jag kan göra innan jag lämnar in bilen till verkstad?

Tack på förhand

/Anton
av Tjoqis
#993522
Jonas_latt skrev:Vad läste du av med? Rekommenderar vida
En ELM327. Bättre att åka till Volvoverkstad som har vida alltså?
Tänkte åka förbi Bilia på måndag om jag inte hittat någon lösning själv, så få de ordna det :)
av Tjoqis
#993861
Lite update:

Har märkt att bilen ger ifrån sig en del avgasknallar när jag motorbromsar, smäller ganska rejält när jag motorbromsar i lite lägre hastigheter på 2an.
Borde ha med detta att göra, kanske att bilen får för mycket bränsle? Dock inte märkt att den drar så mycket mer än vanligt.

Mvh
Användarvisningsbild
av kebabpizza
#1095789
*Bump*

Hittade du felet?

Har nämligen fått samma standard OBD felkod och liknande symptom på min.

Vida gav inte någon mer info, ungefär samma att problemen pekar på att massflödesmätningen inte är ok (har inte den exakta felkoden i huvudet just nu).
Användarvisningsbild
av kebabpizza
#1096076
Kändes dessutom idag som att inte alla hästarna var kvar i stallet....
Det visade sig efter en liten noggrannare undersökning att tryckröret som går över motorn hade spruckit vid båda skruvinfästningarna (gick inte att se utan att bända i röret)
Det nedre hade precis börjat att ge sig, medans det övre nästan hade lossnat helt, så vid lite mer ladd öppnade sig sprickan ganska rejält förmodligen.
Så ett antal meter silvertejp och ett gäng buntband får duga tillsvidare, för nu går den som den ska igen :)
Motorhaveri s60 2.4T

Är det kugghjulet på kamaxeln som sakna[…]

Vi har Opus här i byn som gärna vill ha […]

Tjenare! Fråga inte hur, men har råkat[…]

Den stora annons-tråden

Undrar hur många mil man kan pressa ur en M[…]