NYA Volvo C30, S40, V50 & C70 relaterade ämnen... OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#950552
Säter med mina pengar på huven som Severin skrev. Vill minnas att det är samma om ej bakluckan är riktigt stängd, eller en dörr med för den delen men det är ju lättare att se.
#950554
Min baklucka brukar ofta hamna i nåt mellanläge och då blinkar det inte till när man låser. Det blir iaf låst trots att det inte blinkar.

Kan vara nån lägesgivare som gett upp och inte kvitterar korrekt stängs dörr, lucka etc. Kablaget i A-stolpen som strular kan ju ge mycket knas.
#950705
Jahaja skrev:
rogg48 skrev:Idag helt plötsligt märkte jag att lamporna inte blinkar när jag låser eller låser upp bilen på min V50 -04

Larm lampan funkar som vanligt. Vad kan vara fel.....?
Är det inställt på att blinka då? Man kan stänga av det i menyerna.
i Vilka menyer....nja får kolla alla dörrar då ordentligt...
#1612038
kareta skrev: tis 24 jun 2025, 21:36 Tjosan! Gammal tråd med aktuellt problem. Allt är låst men det blinkar inte. Någon som stött på en lösning genom åren?

Hur kan man kolla om huven låser korrekt? Den går inte öppna. Samma med bakluckan. Dörrarna, där ser man ju "knappen".
Är ”blinka vid låsning” ibockad i menyn?

Bytt spridare 2.5ft 2009 och fixat blinkersspaken[…]

Jag privatleasar en polestar med tre tusen mil[…]

Är det samma konstruktion som på P80 s&[…]

Så jag har nu tagit reda på att rassel[…]