Moderator: Moderatorer

#884178
Ja se på fan, det var ju kaffepengar det handlade om på Tradera. Bara att välja dekstros! :D
#884196
Inte farligt ändå. Huvudsaken är att problemen löses snabbt! :)
#884371
Såhär ser 288 jävla kronor ut hos Volvo. Har de guld i tillverkningen av dessa?!
Bild
#884385
Plastclipsen är till taklisterna, jag behöver byta ut ett par då jag enbart använde bättre begagnade från donatorbilen men jag tycker inte att listerna sitter 100% på min kärra så jag ska ge det ett nytt försök.
Skruvarna är till de nedre dörrlisterna då jag saknade två. :)
#884436
V4004 skrev:Hej
Detta är mitt första inlägg och vet inte riktigt hur man skapara tråd osv. Jag har precis köpt en v40 som nu har gått 12.000. Säljaren säger att kamremen är bytt vid 8500 men att det inte är gjort på auktoriserad firma. Hur kan jag veta om kamremen verkligen är bytt? Det står verkligen ingenstans?
Verkar liite misstänkt, varför byta den på 8500 mil ?
Du skriver inget om årsmodell ! Är det 2004 som du har i anv.namnet ?
Jag skulle utan tvekan begära av säljaren antingen ett kvitto som är äkta eller ännu hellre vilken verkstad
så du kan kolla med dom. Nu kan jag inte intervallerna på just V40 men på V70 är det 16 000 mil eller 10 år på 2004 orna.
Försök få fram NÄR den byttes och av vilken orsak.
Alternativt ta smällen o byt grejjerna.......
  • 1
  • 176
  • 177
  • 178
  • 179
  • 180
  • 1912

Det har inte sålts så många &au[…]

Byta Oljeledning Turbo D4164T

Jag är i samma läge. Hur gjorde du?

Laddtrycksventil blir jättevarm

Nej det har jag inte kollat! Ska kolla det! Men d&[…]

Det brukar samlas en massa "bös" (l[…]