Volvo S60, S80, V70N (00-08), XC70 (00-08), XC90 (03-14) relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Nodevla
#750159
Hejsan!
Köpte nyligen en S60 2,4t -02 (20.100 mil) av en tant. Bilen har stått de senaste 8 månaderna och har precis genomgått en service.
Bilen som är riktigt fin är lite nervös när man ska köra iväg. Den liksom nästan hugger lite när man står vid ett rödljus och ska köra
iväg. Samt att när man kör i jämn fart så känns de precis som den missar. Den liksom sackar lite sen kommer den och så om och om igen.
Detta gäller alla hastigheter 50-120km. Man känner de ganska tydligt när man kör på farthållaren.

Läste att de var många som haft problem med gasspjället. Och försökte idag att byta de. Men det var ju lättare sagt än gjort.
Jag kände på undersidan och kunde känna två bultar storlek 10 som gick upp i insuget. Men dom andra två kunde jag inte känna.
Så jag försökte istället riva insuget. Och de var ju inte direkt enkelt i heller. Så jag fick tyvärr inte av insuget...

Så nu står jag här, är de lönt att försöka riva insuget igen, kan de va gasspjället som spökar tro ?

Har försökt hitta någon guide på hur man gör, men alla skriver bara "sök gasspjäll" på forumet. Men de hjälper
inte mig tyvärr.

Är jätte tacksam för svar och hjälp med detta

mvh
av Tobzter
#750168
Gasspjället sitter med 4st M10 ta bort tryckröret som går till Gasspjället då kommer du åt utan problem behöver verkligen inte ta bort insuget..tänk på att sätta på ny packning sen
av Nodevla
#750220
Tobzter skrev:Gasspjället sitter med 4st M10 ta bort tryckröret som går till Gasspjället då kommer du åt utan problem behöver verkligen inte ta bort insuget..tänk på att sätta på ny packning sen

Så jag tar bort dom rören jag satt kryss på ?
Hur sitter tryckröret på gasspjället fast ? en klämma eller ?
Sen är de lätt att komma åt eller ?

Min fel beskrivning på hur bilen går, stämmer de överens med gasspjället ?

mvh

Bild
av Tobzter
#750272
Exakt bort med tryckröret över motorn+slangen som går ner till intercoolern..ta bort snorkeln till luftboxen.sen tar du bort röret på själva gasspjället sitter med vanlig slangklämma på spjället å slangklämma i andra ändan.kan i värsta fall få värma på anslutning till laddkylaren för att få bort den ..ta även Bort luftburken satt du får plats.
Allt går lätt å smidigt att ta bort

Har lite bilder om de knasar hoppas de går bra :)
av Nodevla
#750310
Tobzter skrev:Exakt bort med tryckröret över motorn+slangen som går ner till intercoolern..ta bort snorkeln till luftboxen.sen tar du bort röret på själva gasspjället sitter med vanlig slangklämma på spjället å slangklämma i andra ändan.kan i värsta fall få värma på anslutning till laddkylaren för att få bort den ..ta även Bort luftburken satt du får plats.
Allt går lätt å smidigt att ta bort

Har lite bilder om de knasar hoppas de går bra :)
Kalas bra!
Ska åka ut till garaget strax och pilla lite :)
Tack för bra beskrivning!
av Tobzter
#750348
Inga problem .bara fråga på om du stötter på fler problem på vägen..ha ett litet spärrskaft med en förlängare på så e de lite smidigare också
av Provocative
#750400
Ta även bort oljestickan. Sitter med en skruv o sedan lirkar man lite. Även kylarfläkten underlättar om man lyfter ur.
Med mkt vilja o funderande så löser man det hela. Själv använde jag Haynes rep.handbok. Utan den hade jag inte klarat det.
En fördel är att köpa nya slangklämmor o se till att man drar fast dem ordentligt. Det gjorde inte jag från början o det var inte kul när slangarna började ta tjuvluft :D
av Nodevla
#750422
Tjenare!
Nu är allting färdigt, och bilen går som en klocka!
Fy fan vad skönt de var att få ihop allting och de bara funkade :)
Lägger upp lite bilder från rengöringen.

Bild

Bild

Bild

Bild

Bild

Tackar för den perfekta beskrivning på hur man skulle göra!

// mvh
Volvo appen

Jag får trycka väldigt många g&ar[…]

Hastighetsmätare 760

Är tyvärr inte sånt hjul i dessa m[…]

Löjliga priser XC70

https://www.tradera.com/item/1001/715984444/volvo-[…]

Bytte tändspole det första jag gjorde. I[…]