Volvo S60, S80, V70N (00-08), XC70 (00-08), XC90 (03-14) relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#720202
+1 som fick problemet med att tändningsnyckeln knappt gick att vrida till "1". Himla kul med en fullpackad bil en lördag eftermiddag på stormarknadens parkering... :evil: Våld och låsolja har dock tillfälligt löst problemet.
Men - I "gamla dar" kunde man ta isär låscylindrar, ta ut "knivarna" (som mest troligt är orsaken till problemet) och rensa/smörja/"justera" upp å sätta tillbaka.
Är den möjligheten borta nu? Får man en komplett låscylinderenhet (inkl rattlås) om man beställer nytt, och som inte går att ta isär?
Tänkte på att om en som kunde det här, helt enkelt tog bort den kniven som trilskades och satte ihop det igen - problem solved till en (troligtvis) billig peng! Eller är jag helt ute å cyklar... :???:
#720423
Tack wissel - hade både hittat och tittat i tråden tidigare, men hade kanske inte "läst" den... :roll: Där står mycket bra info, men omedelbart svarar den inte på min fråga om det går att ta ur själva låscylindern, det var därför jag startade en ny tråd. Kanske fel av mig, men det var orsaken.
Som jag nu förstår tråden du hänvisar till, har jag fått intrycket att det oftast är själva rattlåset som ställer till det - och alltså inte själva låscylindern som jag trodde. Den går ju ändå inte att köpa lös utan man får ett komplett rattlås (rätta mig om jag har missförstått nå't) Nåväl - kan bara hoppas på att problemet inte kommer igen inom dom närmaste dagarna, vill gärna vänta på att temperaturen stiger lite utomhus innan jag börjar plocka isär och undersöka rattlåset lite närmare - det blir fort ganska kallt om fingrarna just nu :wink:

Bra att du hittade det. Ännu bättre att […]

Fantastiskt vacker kärra 🏆👌🍾👍

Hastighetsmätare 760

Tjena, har en 760 diesel från 1988 där […]

@Cox , Det gör man ju utan att tänka, &[…]