NYA Volvo C30, S40, V50 & C70 relaterade ämnen... OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av livoz
#610776
Hej,

Funderar på att köpa nån av Ford Mondeo/Volvo V50 beg av 2008 års modell. Tänker behålla den ca 3 år.

Volvo v50 1,8F momentum 08

+Bättre kvalité
+Håller värdet bättre
+kamkjedja
+Rolig att köra (väghållning och körkänsla)
+Bra rostskydd betyg:4 av 5 (vibilägare)
+Besiktningen klarar V50 något bättre än genomsnittet.
+Xenonljus halvljus:5 av 5 helljus:5 av 5

-Mindre utrymmen, både i kupén och bagage
-Fuktproblem i luftkonditioneringen
-Elektronikfel



Ford mondeo 2.0F titanium 08

+Fått mycket positiva omdömmen
+Mkt större utrymmen (speciellt bagage)
+Roligare att köra (väghållning och körkänsla)
+Xenonljus halvljus:4 av 5 helljus:5 av 5 (vibilägare)
+låga driftskostnader
+Bra rostskydd betyg:4 av 5 (vibilägare)
+Tyst och komfortabelt

-Lägre kvalité
-Håller värdet sämre



1.Vilken bil hade du valt och varför?

2.Hur tror ni värdet på en flexifuel står sig när den sedan ska säljas?


Tacksam för åsikter!
Användarvisningsbild
av SvenB
#610881
Hej och välkommen till forumet. Jag tycker du jämför fel bilar när det gäller utrymmet. Mondeon är nog närmare V70 2,0F än V50. Men jag tycker nog du skall välja en Volvo framför en Ford. Svaret på dina fråga 1 varför: Jag tycker Volvo håller bättre kvalitet. Svaret på fråga 2: Ja jag tror värdet i förhållande vad du ger för en V 50 1,8F nu står sig mycket väl. Den stora värdeminskningen har redan varit. Med tanke på prisutvecklingen på de fossila bränslena tror jag att flexifuelbilar som går att köra på E85 kommer att vara efterfrågade i framtiden.
av volvodanne76
#610950
Jag tycker att du borde välja en Mondeo, billigare och en bil med stora utrymmen, bättre kvalité än en racklig V50.
Hade jag valt idag hade det blivit en Mondeo, men välj en Diesel, mycket trevligare motor än Flexifuel.
av livoz
#611026
volvodanne76 skrev:Jag tycker att du borde välja en Mondeo, billigare och en bil med stora utrymmen, bättre kvalité än en racklig V50.
Hade jag valt idag hade det blivit en Mondeo, men välj en Diesel, mycket trevligare motor än Flexifuel.
Har funderat lite det måste finnas en anledning till varför man får en v50/v70/Ford med flexifuel för småpengar är det för att ingen vill ha dem?
Man kan köpa en 08:ans V70 med 8000 mil för ca 129k, men enbart med 2.0f motorerna.




Om jag byter ut V50 1,8F momentum mot V70 2.0F momentum vilken hade ni valt då?

Alltså V70 2.0F momentum 08 mot Mondeo 2.0 titanium 08


Tacksam för åsikter!
av MattiasD
#611031
I Sverige är det flockbeteendet som gäller och nu ska alla ha en dieselbil. Argumenten övertygar inte och har också ökat problem med utsläpp.

Vill ingen ha en flexifuel desto större anledning att välja en. Mer bil för pengarna tror jag inte man kan få.

V70 är fin men helst med 2.5FT motorn. Men 2.0F kan också fungera till rätt pris. Motorn måste varva mer än 2.5FT och kan ge ett mer stressat intryck. Om V50 passar bättre i storlek finns V50 även med 2.0F motorn. 2.0F passar förmodligen lite bättre för en bil i V50s storlek.
av volvodanne76
#611033
Då hade en Volvo V70 varit alternativet, stor stabil och trygg med bra komfort.
Men vad du än gör köp ingen V50, tycker jag, jag har en själv :(
av jumu01
#611091
Köper vilken Volvo som helst före en Ford.
av mojja
#612983
Jag var mer än nöjd med min V50 som jag köpte ny 08a hann med 9000 mil och att äga den i tre år innan jag krängde iväg den.

Inga onormala problem eller missöden. Tuggade på bra med en d5a under huven som som hade optimerats hos bsr. Summum lyfte hela kvalitetskänslan då man fick helskinn i bilen.

Helt klart en bil jag kan rekomendera andra att köpa.

Vid my08a kom det ett facelift som gjorde att hela den upplevda kvaliteten fick sig ett lyft så satsa på en my08a eller senare.
Användarvisningsbild
av Knight8806
#613056
Då hade en Volvo V70 varit alternativet, stor stabil och trygg med bra komfort.
Men vad du än gör köp ingen V50, tycker jag, jag har en själv :(
Varför du inte gillar din V50?
av Lövet
#613064
jumu01 skrev:Köper vilken Volvo som helst före en Ford.
Intressant tips eftersom både V70II och V50 till mycket stora delar chassie-, elektronik- och motormässigt är just...Ford.

Tips: Lyssnar man mkt på radio är Tu[…]

240 b230f lh 2.4 impulsgivarsignal

Kan tillägga att efter jag bytt tändspol[…]

Anliggande frambroms 740

Hej! Upplever att frambromsen känns lite anli[…]

installera dragkrok

Säkringen är en 40 A. J.case kallas type[…]