SA4AQS skrev:Vad tråkigt det blir om man ska köra som på sommaren, om man är som jag då som är sparsam på sommardäcken.
Ne salt är inge bra. Om man skulle ta och uppfostra den normale bil Svensson istället, att köra på riktiga vägar under riktiga vinter förhållanden och framförallt att inte sätta händerna över ansiktet och tvärnita när det går över styr.
Inför en förarkurs för vinterväglag som obligatoriskt måste genomföras av registrerade ägaren i nya bilen när man gjort bilköp, kräv att man ska utföra den inom 30 dagar eller så har bilen körförbud. Ha som bonus att samtliga förare som kan tänkas köra bilen får ta del av samma utbildning för en mindre slant.
Köper man begagnad bil gäller samma sak. På så sätt blir han bekant med bilens egenskaper. En kurs av det här slaget i stor skala kostar runt 250kronor per person. Att kostnaden är låg är för att bilarna är privata.
Inför att vart tredje år ska en vinterkurs genomföras på avsedd halkbana. Även där med bilen man själv kör.
Att man använder bilen man kör är för att just lära sej DEN bilen ordentligt för att undvika olyckor.
På så sätt kan samhället spara miljoner kronor i uteblivna olyckor. Men i vanlig ordning så anses förmodligen ett sånt förslag som kränkning av samtliga bilister.
Trots att kunnigare mer intresserade bilister ger färre olyckor.