- tis 14 sep 2010, 11:18
#445542
Du ska veta också att det väldigt snart ligger facelfit planerad på V70.

Moderator: Moderatorer
FiddeUBC skrev:Du ska veta också att det väldigt snart ligger facelfit planerad på V70.Tack. Ja, funderar på om det blir vid årsskiftet eller till sommaren. Men en V60 eller V70 FL blir det.../PH
Linqid skrev:Provkörde en S60 D3 manuell idag. Om man jämför med våran TTiD känns den betydligt mer sofistikerad och ett mycket härligare ljud. Ska man klaga på något är det, som redan nämnts, att den är stendöd under 1500 varv och över 3000.Låter som D3 har ett snävt register tycker jag men den har ju fått fin kritik... men 1500 varv att leka med är ju inte mycket! :lol:
Överlag positiv upplevelse, jämför man med våran V70 är det framför allt styrningen man känner stor skillnad på som var avsevärt bättre i S60 utan att kännas allt för lätt.
supersonic skrev:Precis, samtidigt är det ju oftast där som normalbilisten håller sig. Men som du säger, den lirar nog betydligt bättre med en automat.Linqid skrev:Provkörde en S60 D3 manuell idag. Om man jämför med våran TTiD känns den betydligt mer sofistikerad och ett mycket härligare ljud. Ska man klaga på något är det, som redan nämnts, att den är stendöd under 1500 varv och över 3000.Låter som D3 har ett snävt register tycker jag men den har ju fått fin kritik... men 1500 varv att leka med är ju inte mycket! :lol:
Överlag positiv upplevelse, jämför man med våran V70 är det framför allt styrningen man känner stor skillnad på som var avsevärt bättre i S60 utan att kännas allt för lätt.
Låter som denna motor passar bäst med en modern, effektiv automatlåda...
supersonic skrev:Låter som D3 har ett snävt register tycker jag men den har ju fått fin kritik... men 1500 varv att leka med är ju inte mycket!Du har åtminstone 2500 varv att använda, och om du kan leva med lite brum har du 3000 varv. Jag upplevde att D3 gick utmärkt från 1000-4000 varv. PÅ de två högsta växlarna bör man nog ha minimum 1200-1300 varv för att det farten ska öka.
Kanske, tar de flesta bilar som kommer på pr[…]