Forum för ekonomiska frågor som rör volvoägandet, t.ex. försäkringar, garantier, trygghet, verkstäder, lån et.c.

Moderator: Moderatorer

av Martkarl
#412953
OK alla Volvodiggare, här kommer ett långskott...

Jag ska jobba i Halmstad två veckor i sommar, mitt i stan. Jag behöver tips på billig bra parkering helst i eller inte så långt från city. Finns det möjligtsvis någon hallänning i forumet som kan komma med bra tips? Vill gärna förgylla Halmstads p-platser med min V70 2,5T MY04!

Om jag postat i fel avdelning så får gärna nån snäll moderator flyttat råden!

/M
Användarvisningsbild
av XC90_Executive
#412960
I Halmstad centrum är det en massa ombyggnader på gång, t.ex gågator. Så det gäller att slåss för dom platserna som finns kvar! :wink:

Här är alla p-platserna i Halmstad. http://www.nissastaden.se/extra/pod/?ac ... instance=1
I mitten på kartan, till höger (står Gamletullsgatan jämte), står det P-hus Gamletull. Brukar vara gott om platser (bra platser!), plus att det är billigt. 5 kr i timmen 9-18 (9-12). Kostar dock 2 kr per timme övrig tid. På andra platser ute i Halmstad är det gratis efter 18 (12). Men klicka på "P" där på kartan så ser du lite info om P-hus Gamletull iallafall. Är bara en gångbro till centrum där ifrån.

https://www2.bilia.se/biltillbehor/teknik-och-bild[…]

Det är till EGR-ventilen. Har du kännt […]

Ja Vparts har generellt bra grejer. Jag kör […]

Ja det ska sitta en vacuumslang som går till[…]