Vi talar om en Volvo 240. Dom hade en så tidig variant av insprutningssystemet LH 2.4 att någon yttre utrustning inte behövs eller passar. (Kanske bara på en Volvoverkstad (?), men det är en annan historia). Sök mer info om OBD2, en standard som du
inte har i din bil.
Om du har ett diagnosuttag, så sitter den vid vänster fjäderbenstorn i motorrummet. En liten svart plastdosa, storlek ungefär som en mobiltelefon. Det sitter en liten sladdstump med ett stift på dosan, som går att öppna. Att läsa av detta är en procedur som det finns många inlägg om här på forumet. Även tabeller för att tolka resultatet. Det blir en egen beskrivning som inte får plats här.
Vi måste däremot reda ut om du har LH 2.4 eller föregångaren LH 2.2. Det senare har inget diagnosuttag. LH 2.4 kom mitt i modellserien på årsmodell 1988. Om du har en lambdalampa i instrumentpanelen, så har du LH 2.4. Den sitter troligen som nummer 2 från vänster, en orange lampa med en grön triangel med ett lambdatecken i. Denna skall lysa när du har vridit om nyckeln, men motorn inte är igång.
Läs igenom den här tråden. Där finns en del förklaringar på vilket system du kan ha. Även var du skall söka ett eventuellt diagnosuttag.
http://www.jagrullar.se/forum/viewtopic ... 14&t=51487