Volvo S/V40 relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#331853
det som är problemet med dioderna är att dom drar för lite ström. strömåtgången bevakas av så kallade shuntar. för att få detta att fungera med dioder på ett riktigt vis som inte stör Can systemet krävs att man antingen monterar/modifierar shunten , detta är inte för vem som helst utan krävs stor kunskap
Ett sätt att komma runt detta på ett enklare men lite mer tryggare vis är att ansluta "normala "lampor paralellt med dioderna , dom normala lamporna kan ju gömma bakom insatsen för att inte synas och montera
dioderna i det vanliga fästet. På detta vis störs inte Can systemet på något vis med konstiga felkoder och varningslampor.
Detta funkar om man vill ha dioderna för att det visuella intrycket och inte om man av någon anledning vill spara på el även i bilen :???:
OBD P0121

Ok, tack. Då vet jag var jag ska börja.

Volvo car UX

Fick min idag

Så, då vart bilen brukbar igen efter n[…]

Utan värmare kommer du inte upp i rätt t[…]