CarlChristian skrev:flyvert skrev:...kan tillräcklig mängd fukt leta sig in på fel ställe och elektronik & högspänningskretsar lägger av 
Betyder det att dessa komponenter måste bytas ut mot nya, eller går det att torka ut fukten?
Nu är jag ingen expert på området, men kortslutning/överslag på fel ställe kan säkert förstöra komponenter eller isolermaterial (så att det konstant blir kortis, eller taskig gnista på stiften, etc.), dvs permanent förstört.
Dvs, har en tändspole rykt är det nog lika bra att byta den, men vad vet jag - det kanske går att torka dem?
Läste någonstans att hade man råkat köra mobiltelefonen i tvättmaskinen kunde man rädda den genom att dränka den i sprit (etanol) och sen torka den med luft (alkoholen driver ut vattnet och dunstar sen utan att lämna spår) - men oftast tar batteriet stryk av vattnet och måste bytas (dagens mobilbatterier är inte kapslade enheter som förr utan oftast enbart en "våffla" inlindad i smörpapper, t.ex. i iPhone )
Hur man kan rädda en vattenskadad tändmodul till en Volvo får något volvoproffs svara på... :)