Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av eccy243
#192280
På min fars V70 -00 (inte AWD), så fungerar inte handbromsen bakåt. Om man kör frammåt och rycker i bromsen, så tvärlåser det. Men om man backar, så finns det nästan ingen bromskraft alls. Han har haft det felet ända sen han köpte bilen (jan -03). Vi bytte backar för ett år sen i hopp om att det skulle bli bättre. De gamla backarna hade limningen släppt på, så vi trodde verkligen att det skulle bli bättre. Men han kan fortfarande inte parkera i branta uppförsbackar. Och det spelar ingen roll hur mycket våld man utövar på spaken. Även fast man sliter så man tror att vajern ska gå av, så finns det inte minsta tecken till bromsverkan bakåt.

Någon med liknande erfarenheter?
Några ljusa tankar om vad som kan vara fel?
av DrGoofy
#192491
Hej! Hade precis samma fel. Plockade av trummorna/skivorna bak, gjorde rent, ruggade backarna lite med stålborste. Monterade tillbaks och justerade backarna och därefter handbromsen i kupén. Troliga felet var att backarna var blanka på en del av ytan samt att justeringen av backarna inte var korrekt gjord=backarna greppade bara på en liten yta.
Användarvisningsbild
av Örnen
#192535
Tälj till några träklossar till farsan att lägga under hjulen. :D Nej men att Volvos bromsbackar släpper i limningen är visst mer regel än undantag. Samma släpp hände på min farsas bil , V70-98.
Köp INTE Volvos backar de är usla i kvaliten.
Hellre Biltemas ,Mekonomens eller andra men håll dig från Volvos.
Har du köpt de nya på Volvo kan de ha släppt igen, men annars kommer det nog hända snart. :-)-)
Xc60 MY26 Kylt handsfack

Var och tittade på en Plus Dark My26, den ha[…]

Husbilar igen, eller ja förare och själv[…]

Termostaten (tror det är den) i både f&[…]

Det är ofta fel på dessa mätarhus.[…]