Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Anteandre
#181068
Någon som vet vart dom säljer luftmassemätare till vettigt pris?
Mekonomen vill ha nära på 3000kr för en ny och skroten 1500+ moms och det tycker jag är sanslös pris för en beg.
Har kollat bildelbasen mm men dom enda som finns vill dom ha det ovannämda för.
Kanske någon som som har en liggandes till ett bättre pris??

Bosch 0 280 217 107.
Jag bor i östergötland.
Allt tips och råd är varmt välkommna.
Användarvisningsbild
av Lazydogmic
#181109
har du läst av numret från din bil eller är det taget från mekonomen ?
bosch web katalog http://ecat-online.bosch.de/toc/ anger xxx 107 för din bil men även för många s,v,c 70
kan vara värt att ringa bosch och fråga om de som biltema har för s/v/c 70 , 2280 218 045 eller 2280 218 108 passar din bil
av Anteandre
#181111
Jag tog numret på hållarn(burken) som massemätarn sitter i.Nr på själva mätarn står Bara bosch 772 02 3 A och under det står 106 och det nr gav ingenting när jag ringde runt.Finns även ett nummer precis innanför tätningsringen på mätaren som är 027291.Men jag kollade även med mekonomen och då var det bosch nr xxx107 som dom gick på.Men det vore ju kanon om biltema hade en som passa :-)-)
Användarvisningsbild
av kimmer
#181252
Kanske du skulle titta på linket her. Hvis du kan lidt tysk, är der mycket "godis" at hitta der borta :lol:
Jag är dog lidt i tvivl om din model passer til linket ??:-/ Men en hurtig sögning på e-bay.de: luftmassenmesser, Volvo, giver 18 resultater.
Kim

http://cgi.ebay.de/LUFTMASSENMESSER-VOL ... dZViewItem

Classic som Volvo erbjuder för 2995:- &aum[…]

Tyvärr hittar jag ingen svensk sida som s&aum[…]

Tysta sommardäck V90

Så du rekommenderar ett däck för […]

Smart energifördelning hybrid

Dom har inte riktigt lyckats med den funktionen ha[…]