Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av sweken
#165441
Hej. Har en V70 awd 2,5t AWD-98 Automat. Det är så att Tracks & ABS lampan har börjat lysa titt som tätt. Men allt verkar funka ändå. Det finns inga felkoder registrerade. ?:-/ Var ska jag kolla? Var sitter kontakter m.m. Ska något rengöras?
#165463
En förhållandevis enkel sak att börja med att är göra rent ABS kransar samt givarna, kranasarna med en stålborste och givarna kan man spruta i lite oxid rengöring i och se så de ser schysst ut. Kolla kransarna så de inte är några kugg borta..

Detta gjorde jag på min 850, funkade bra ! kan ju annars sitta i elektronikboxen osv, men ha de jag skrev ovan i åtankte.

/ Ludde
av *pettson*
#165477
sweken skrev:Hej. Har en V70 awd 2,5t AWD-98 Automat. Det är så att Tracks & ABS lampan har börjat lysa titt som tätt. Men allt verkar funka ändå. Det finns inga felkoder registrerade. ?:-/ Var ska jag kolla? Var sitter kontakter m.m. Ska något rengöras?
när ABS går ur funktion tänds ABS lampan. Men även Tracks använder sej av ABS funktionerna och försvinner ju naturligtvis samtidigt.. därmed tänds dom lamporna lika. Kika om du kan röra tändningsnyckeln och få lamporna att tändas. Det är inte ovanligt med glapp i botten på tändlåset. Det rubbar 15 spänningen till ABS systemet. Och det kan inträffa när nycklarna rör på sej i knippan.

Hur löste sig det här problemet?

IMG_2421.jpeg

Hej! Yttre damask på drivknut bak är sk[…]

Tack skall ni ha, Slog in följande exempel p&[…]