Volvo 700, 900, S/V90 (95-98) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...t.e.x B230A, K, E, F och så vidare....

Moderator: Moderatorer

av mappen
#1590510
Hej

Gäller Volvo 740 -87

Börjat lukta bränt vid körning så rev lite i elcentralen och hittade lite svedda kablar vid glödtrådsvakten. Speciellt kabeln på position nr 6 ser extra solbränd ut, se bilder. Den blir obekväm att hålla i efter några få minuters körning.

Haft isär glödtrådsvakten, ser inget konstigt inuti förutom att det gått varmt. Position 6 verkar gå till "turn light switch" enligt elschema, förmodar att det är blinkersspaken. All belysning på bilen fungerar.

Nån som har en idé om varför glödtrådsvakten vantrivs? Haft samma problem kanske? Jag är inte jättehemma på el så vet inte riktigt var jag ska börja leta. Tack på förhand!

Bild

Bild

Bild

Bild
av atteatte
#1590610
Har du testat göra rent stiftet och kontakthylsan? Koppar leder ju värme rätt bra, så värmen du känner i kabeln kan mycket väl vara värme som uppstår i kontakten, kontakthylsans crimp till kabeln eller spolens anslutning till stiftet.
På bilderna tycker jag det ser ut som efter en "klassisk" kedjereaktion där det blivit dålig kontakt pga korrosion och varmgång pga. det. När en kontakthylsa blir överhettad kan den gärna "slappna av" lite och så blir det ännu sämre kontakt, så utöver att skrapa rent ordentligt så bör du kolla om hylsan greppar stiftet bra.
Om du vågar skulle du kunna testa mäta spänningsfallet mellan kopparen i kabeln och där spolens ledare är bar med allt igång, idealt borde det inte vara mer än någon/några millivolt beroende på hur många ampere som normalt går genom kretsen.
av mappen
#1590655
Tack atteatte för svar. Här kommer lite mer info sedan jag startade tråden.

Även position 30 på ljusrelät (K) är kabeln svedd (den tjocka röda). Ljusrelät blir väldigt varmt vid körning, men det har det alltid varit sålänge jag haft bilen 2-3 år, utan att lukta bränt.

Om jag kör med parkeringsljus istället för halvljus blir inget varmt öht, varken K-relät eller glödtrådsvakt. Logiskt såklart, men nämner det ändå.

Jag har öppnat K-relät, ser inget konstigt däri. Pressat ny flatstiftshylsa på pos. 30, tjocka röda kabeln.

Jag har rengjort stift nr. 6 samt mötande hylsa på glödtrådsvakten.

Har även kollat jordpunkterna ute vid halvljusen, skrapat rent anslutningarna i lyktorna.

Allt blir fortfarande lika varmt vid körning med halvljus.

Ska se om jag kan mäta upp det du menar. Återkommer kring det!
av mappen
#1590658
atteatte skrev: sön 29 sep 2024, 20:55 Om du vågar skulle du kunna testa mäta spänningsfallet mellan kopparen i kabeln och där spolens ledare är bar med allt igång, idealt borde det inte vara mer än någon/några millivolt beroende på hur många ampere som normalt går genom kretsen.
Hoppas jag förstått rätt vad jag ska mäta... Se bilder. Mäter först på "baksidan" av pos. 6, sedan "inne i" glödtrådsvakten på pos. 6. Är skillnaden för stor? 13,27 V mot 12,81 V.

Bild

Bild
av atteatte
#1590680
Så kan man helt klart mäta, jag är beredd att säga att det försvinner lite väl mycket spänning där, nästan 0,5V spänningsfall bara genom kontakten är rätt mycket, det borde vara nästan 0.
Du kan även hålla plus och minus från multimetern på vardera sida och se direkt vad spänningsfallet är, mäter du mot de olika delarna i kontakten (Kabel, kontakthylsa, stift, spole) kan du ju se precis var spänningsfallet sker.

Men om du inte gjort rent kontakthylsan och stiftet, börja med det. Känn som sagt även om hylsan sitter tight på stiftet, om inte, kläm ihop den så du känner drag.
Är det fortfarande spänningsfall när allt är rent och kontakten sitter bra kan crimpen blivit dålig på kabeln, eller att anslutningen i vakten tagit skada av att ha gått varm, men det kan du lista ut genom att mäta.
Temperaturväxlingarna som blir av att saker går varmt på det där viset kan förstöra mycket.
av mappen
#1590681
atteatte skrev: mån 30 sep 2024, 15:43 Är det fortfarande spänningsfall när allt är rent och kontakten sitter bra kan crimpen blivit dålig på kabeln, eller att anslutningen i vakten tagit skada av att ha gått varm, men det kan du lista ut genom att mäta.
Jo har gjort rent hylsa och stift. Mätt nu och spänningsfallet verkar ske mellan stift och tråd inne i glödtrådsvakten. Får prova att löda om den anslutningen, återkommer.
av mappen
#1590693
Provat löda om anslutningen men fortfarande samma spänningsfall och fortfarande samma värme. Känns som att det är nåt fel med själva glödtrådsvakten. :-(

Lägger inte gärna 6-700 på en ny sådan, kan man bygla förbi den på något sätt?
av atteatte
#1590700
Om du har ett elschema går det garanterat lista ut hur man ska bygla.
Jag är rätt säker på att hur glödtrådsvakten fungerar är att strömmen till lamporna passerar genom spolarna, in på ett stift, ut på ett annat.
Sen sitter mindre sekundärspolar, kopplade till kretskortet, och mäter magnetfältet, som blir mindre än förväntat när strömmen sjunker pga. en trasig lampa, och ger en utsignal på någon av pinnarna för att tända lampan i instrumentpanelen.

Rimligtvis borde du kunna mäta mellan pinnarna som går till de grova spolarna, och bygla de kontakter du mäter 0ohm mellan.
Alternativt, beroende på hur originalfrälst du är, kan du ju skaffa ett par sockerbitar och en liten kabelstump och koppla samman spolen och kabeln :-D
Felet är garanterat i kontakten, då jag skulle gissa på att strömmen till positionsljus och eventuellt halvljus går genom den brända kabeln (du kan ju testa vad som slocknar med den kontakthylsan urdragen) och det är gissningsvis runt 10A, kanske mer eller mindre.
Så 0,5V*10A=5W värmeutveckling på en väldigt liten punkt = elbrand utan att säkringen går, det enda som märks är att ljusen är en smula svagare än de borde vara.
Användarvisningsbild
av lennarte
#1590701
Är halvljuset inblandat så kan du montera ett ljusrelä vid strålkastarna. Så har jag gjort och minimerat spänningsfallet mellan batteriet och strålkastarlamporna. Dom sitter ju brevid varandra på höger sida, till nära 0V. Spänningen vid glödlamporna på halvljuset (och även helljuset) steg från 11,5V till 13,5V och ljusstyrkan ökade med c:a 50%. Plus att jag nu, om jag vill kan använda starkare glödlampor. Typ 100/90W. Dock har jag inte behövt göra det, använder premium 60/55W och kör med dimljus dagtid för att spara dessa dyrare lampor.
av mappen
#1590707
atteatte skrev: mån 30 sep 2024, 18:44 ...beroende på hur originalfrälst du är, kan du ju skaffa ett par sockerbitar och en liten kabelstump och koppla samman spolen och kabeln :-D
Felet är garanterat i kontakten, då jag skulle gissa på att strömmen till positionsljus och eventuellt halvljus går genom den brända kabeln (du kan ju testa vad som slocknar med den kontakthylsan urdragen) och det är gissningsvis runt 10A, kanske mer eller mindre.
Så 0,5V*10A=5W värmeutveckling på en väldigt liten punkt = elbrand utan att säkringen går, det enda som märks är att ljusen är en smula svagare än de borde vara.
Inte minsta originalfrälst då bilen redan är sabbad av tre olika ungdomar innan min ägo. Det var friskt kopplat under centralen när jag köpte bilen, och jag har försökt städa upp efterhand.

Ska prova imorrn att som du säger koppla förbi kontakten, dra en bygel direkt mellan kabel och spole.

På tal om varningslampa och positionsljus och allt möjligt... Kom att tänka på det nu, har aldrig sett den där varningslampan lysa på denna bil, ska inte den lysa på tändning? Kan hända att de bara tagit bort lampan ur mätarhuset visserligen.

Positionsljus, det ska vara starkare än parkering väl? I så fall har jag inget positionsljus på denna bil. Ljusvred läge 0 lyser ingenting, läge parkering lyser just parkering, läge halvljus lyser parkering + halvljus. Bilen är importerad från väldigt fjärran land så kan ha nån udda setup på belysningen, alternativt har det strulats till av föregående ägarna. EDIT: hittade en instruktionsbok nu, med positionsljus menar jag det som heter varselljus i boken. Sånt finns inte på denna bil.

Halvljuset lyser svagt JA, stor check på den. Mörkerkörning är som att hålla en tomtelykta framför sig.

Återkommer :party:
Senast redigerad av 1 mappen, redigerad totalt 0 gånger.

Tack för hjälp, nu är beställn[…]

Polestar 4 på gång....

Testar att fråga här. Har provsuttit P[…]

Start stopp

Har meddelande start stopp service erfodras g&arin[…]

Besiktningsfråga

Har meddelande start stopp service erfodras g&arin[…]