NYA Volvo C30, S40, V50 & C70 relaterade ämnen... OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#1575213
Tjena!
Söker mig hit då jag jag införskaffat mig en Volvo v50 med en D2. När jag körde hem bilen så började den tveka vid fullt gaspådrag. Detta uppstår någonstans runt 1700-2300 varv. Bilen ökar 200varv, sen hoppar den ner igen och sakta hackar sig uppåt. Inga lampor är tända. Några idéer på vad det kan vara, bilen var tidigare ägd av en äldre herre om det betyder något i has tidigare körsträckor.

Tacksam för förslag då jag kan relativt om bilar!
#1575225
Modellen före D2 brukar ett sådant beteende bero på EGR-ventilen. Prova ta ner den och en ev. rengörning.
Nästa sak som jag tänker på är magnetventilen på motorblocket bakom höger drivaxel. Ibland kärvar dessa och ställer då inte VNT rätt. Även vakumslangarna till och från densamma kan ge samma effekt.
Till sist kan även ett tätt partikelfilter ge denna effekt. Har inte rengjort något på D2 så jag vill inte ge dig några råd på den punkten.

@Daniel78 , Trevligt Ja en 850 nu är ju rik[…]

Vilken motor B20

En A-motor sannolikt från 140 72-73

Så fick jag flyttat över kameran till n[…]

B230E rycker på fullgas

Hur beter den sig om du typ kör på &quo[…]