Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#1463220
SubMarine skrev:Snurrade hjulet lätt när du hade tagit bort bromsbeläggen?
Ja nu har jag låtit byta ut bromsoket VF mot ett nytt från Biltema och nya belägg. Det hade dock ingen effekt, hjulet snurrar fortfarande trögt när man lyfter bilen och när jag kör en längre sträcka blir det också ganska varmt, när jag mäter temp på bromsskiva VF så ligger tempen på ca 55 grader medan den på HF fram ligger på ca 35 grader. Nämnas bör att vid mätningen av bromsarna så var det inga problem dvs mindre än 30 % avvikelse på respektive axel. Värdena är enligt följande VF 2,8 HF 3,0 VB 1,8 och HB 2,2. Märkligt att det är större rullmotstånd på HF trots att denna blivit godkänd. I besiktningsprotokollet från Dekra står det "FÄRDBROMS HJULBROMS 1.1, FRAM VÄNSTER, ANLIGGNING". Jag tolkar denna text bokstavligt, att det är fel på bromsarna vilket det uppenbarligen inte är. Vad jag förstår så kan det finnas många orsaker till att ett hjul snurrar trögt exempelvis slitet hjullager men kanske även växellådan då det handlar om en automat som snart gått 23000 mil årsmodell -00. Min fundering är borde inte diagnosen vara" VF rullar trögt" om det vore formulerat på detta sätt hade man haft ett annat fokus vid reparationen men man litar ju på besiktningsmannen.
Användarvisningsbild
av Erik Å
#1463260
Det kan knappast vara motståndet i växellådan som värmer upp bromsskivan :P
Jag har fått feltillverkade ok från Biltema, det var i och för sig ett antal år sedan. Spåret för o-ringen hade inte rätt fasning och då går kolven inte tillbaka som den ska.
Försökte förklara här: viewtopic.php?f=3&t=154547&p=1367420
Användarvisningsbild
av gubbstrutt
#1463263
Jag testade mina Bosch utbytes ok som du sa i den tråden de funkade vilket var tur då jag målade dem innan jag testa :oops: .
Användarvisningsbild
av gubbstrutt
#1463265
Björn10 skrev:Nej hjulet snurrade lika trögt när jag tagit bort bromsok och belägg
Hmm låter skumt är det så sa ju lådan o drivaxlarna vara varma som satan är det så?.
Jag vill nog hålla med Erik Å men men inget är ju omöjligt.
Funderar i övrig på slangen ut till oket kan ju vara att de svällt invändigt
Användarvisningsbild
av Erik Å
#1463268
Det är inte hjullagret som håller på att skära ihop? :-/
Användarvisningsbild
av gubbstrutt
#1463272
Mitt vänstra hjullager fram höll på o skära i början på året det gick trögt och lät hela tiden.
För att få runt det när det var av bilen fick jag sätta det i skruvstädet och ta en stor polygrip.
En bilprovare kan man för övrigt inte lita på :bored: . Eriks fråga ovan är fullt rimlig.
av MickeM
#1463311
Lite trögt går det när transmissionen ska med, men inget som besiktningspersonalen inte vet om.

Hjullager absolut! Bör kollas upp.
Växellåda vörmer inte upp bronsskivan, men och måste ett hjullager vara tok-dåligt för att gå så trögt utan att skära. När dom väl skurit brukar set låta hemskt och vara glappt. Men gå lätt.
Men "alllt" kan ju hända....

Men om TS har fel ang "trögt med bromsok av" kan det vara bromsslangen som kollapsat innuti och är begränsande.
Skulle förklara varför TS inte fick tillbaka bromskolven första gången också.
Användarvisningsbild
av Erik Å
#1463397
Det brukar finnas ett litet glapp i differential och knutar, tillräckligt för att man ska kunna vrida hjulet ett par grader innan man börjar dra runt dreven i växellådan
Så i princip borde det gå lätt att vrida fram och tillbaka inom glappet och sen känner man ett större motstånd från växellådan.
Går det trögt precis hela tiden verkar det misstänkt att hjullagret kärvar.
Nu vet jag inte exakt hur en automat beter sig, har manuell själv..
V60 sliter däck bak

Min har rullat 23000 mil nu så de kan ju va […]

AC & kylfläkt

Det har jag inte ens reflekterat över, tä[…]

Tackar för tipsen! Det blidde en iCarsoft CR[…]

Där ska bara vara ett dimbakljus så n&a[…]