Det vanliga felet med immo, glapp i antennringen (som sitter runt tändningslåset) ger väldigt sällan felkod. Då måste det glappa till exakt när diagnos-mjukvaran körs och det kommer oftast inte att hända..
Typiskt symptom är att motorn startar och går en sekund och sen stannar den. Sen vägrar den att starta hur mycket man än kör startmotorn.. Kan hjälpa att ta ur och sätta i nyckeln eller kanske dunka till i kåpan runt tändningslåset. Kan visst bli fel på nyckeln också, Volvo-verkstan föreslog att jag skulle prova reservnyckeln då jag hade problem..
Fix: ta bort kåporna runt tändningslåset. Dra ur den gröna kontakten till antennringen. Lägg lite vaselin på stiften och plugga i och ur några gånger så att oxiden nöts bort. Plugga i och sätt tillbaka kåpan. Klart!

V70 Mk 1 (P80) -00, sen ny. 65400 mil, borde väl kunna gå 100k. What could possibly go wrong? Oops..

Ny kupefläkt monterad, nytt batteri inköpt
