Jag har en V60 TE. Så här ser min laddning ut hemmavid under förra månaden. Ett par enstaka dagar har jag laddat mer än en gång. Men när den laddar från typ tom till fullt hamnar det på drygt 8kwh... Knappt 8kr.
Du skulle kunna be honom installera appen Tibber (eller göra det själv) och få honom att logga in och ge dig en rapport per månad. Den appen läser av bilens laddning och man behöver alltså inte ha en separat mätare. Den går på att bilen är "hemma" och laddar. Alltså på bilens GPS-koordinater.
Jag byter till Tibber (som elleverantör) vid årsskiftet och ska köra med deras laddare och "smartladdning". Då ställer man in när bilen senast ska vara klar, sen sköter appen/leverantören själva laddningen och kan ladda på billiga timmar samt använda bilen som reglering i nätet. (öka/minska laddning beroende på frekvens) Då det blir betydligt billigare för inköp för dom får man då halva priset på laddningen. Blir bra nu när jag också går över till riktig elbil. :)
Screenshot_20181103-004714_Tibber.jpeg (26.59 KiB) Visad 1272 gånger