Larre skrev:Vilka bolag?
Det får du själv lista ut.
Larre skrev:Vad skulle motivet till att göra detta vara?
Motivet är helt enkelt att den sammanlagda premien, inklusive skatt, blir lägre på det sättet.
Larre skrev:Alltså: de har gått stenhårt på att de ska lägga på 32% i skatt på intjänad premie på trafikförsäkring. Och hur mycket man tar in i trafikförsäkringpremie är sedan inte hugget i sten. Det går ju att skyffla pengar mellan de olika momenten/omfattningarna.
Du har fattat galoppen
Larre skrev:Spännande att vissa bolag vågar "pröva" skatten. Litet som att trotsa staten. Frågan är bara hur länge det håller. Tanken är ju att skatten ska "bli" en viss summa pengar som man kan täcka skadekostnader som staten tidigare betalat genom att ta in andra skatter.
Ja, det finns de som befarar att ovan nämnda justeringar leder till höjd skattesats i framtiden. Dvs. högre än den ytterligare höjning som redan är planerad.
Larre skrev:Du menar att man bara kan få rabatten vid nyteckningar? Inte vid förnyelse?
Jag kan ha uttryckt mig otydligt. Du får omfattningsrabatten vid nyteckning, samt årsförnyelse efter 070701. De som idag har en årsförfallodag tidigare än 070701 kan således inte tillgodoräkna sig omfattningsrabatten förrän försäkringen förnyas.