Volvo S60, S80, V70N (00-08), XC70 (00-08), XC90 (03-14) relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av yeahbuddy
#1142489
andersuw skrev:

För egen del skulle jag aldrig ge mig på detta. Tycker inte BMWs orangefärgade belysning är ett dugg bättre än Volvos gröna. Båda för mina tankar till hur displayer av olika slag tenderade att se ut på 70- och 80-talet, innan färgskärmarna började dyka upp. Men oavsett vilken färg man vill ändra till lär det bli rätt svårt att uppnå vettigt resultat med tanke på problemen med att ändra färg just på displayerna. Vill man vara konsekvent borde man ju också byta färg i LSM och i knappsatserna i dörrarna vilket innebär ännu mera pill.
Anledningen till att jag valde orange var att grön har jag alltid förknippat med en gammal golf vi hade för längesen. För mig känns grön väldigt 80-90 tal.
Röd är inte riktigt min smak, passar audi men volvo vet jag inte. Blå/vit var jag inte sugen på. Jag har alltid tyckt om bmw:s oranga instrumentbräda. Sen så har 350z även orange vilket ser läckert ut enligt mig. Jag antar att alla har sin egen syn på vad som är snyggt och vad vi förknippar olika färger med :)
Användarvisningsbild
av yeahbuddy
#1142491
wissel skrev:Vill minnas att dessa är lödda, pilligare att fixa. HUXXX radio räknar jag då förstås att du har?
Skulle tro att min heter hu-613? Att löda har jag möjlighet att göra så det borde inte vara några problem.
Användarvisningsbild
av yeahbuddy
#1142493
volvo244gle skrev: Du måste bl.a. byta ut de ytmonterade dioderna i rattnapparna, och inte minst lamporna i radion ja som är lödda. De som sitter bakom displayen kräver dessutom att denna demonteras, och där gäller det att man kan hantera en lödkolv.
Displayerna har även ett blåaktigt färgfilter, och samma med instrumentets mätartavlor. Dessa färgfilter måste bort om man vill ha någon annan färg än blått eller grönt.
Har faktiskt tittat på ebay och där kan man köpa färgfilter, alltså tunna skivor i kortstorlek för 12 kr. Kanske man kan klippa till en bit av det och sätta på rattens knappar, precis under alltså där det lyser igenom på knappen? Jag slipper helst löda om jag inte behöver :wink: .
Dessa blå färgfilter du pratar om, är de bara att rycka av eller sitter de fast på nåt sätt?

Vadf din volvoverkstad än säger så[…]

Har provat det, men det fungerar inte.

Har du haft samma jacka/byxor på dig nä[…]

snö

@lennarte , Snart kommer ogräset då? :[…]